Okula Gitmek İstemiyorum Diyen Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Okula gitmek istemiyorum diyen bir çocukla yani okulla ilgili sorun yaşayan ve okul fobisi olan bir çocukla nasıl başa çıkılır? Çoğu zaman çocuklar okula gitmek istemeyebilir. Bu durum, çoğu ebeveyni zor durumda bırakmaktadır. Çocuğun bu davranışı neden gösterdiği, bu davranışların normal olup olmadığını anlamak ve okula gitmek istemeyen çocuklarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek gerekir.

Okul çağına gelmiş çocukların çoğunda görülen okula gitmek istememe durumu, anne ve babaları zorlamaktadır. Oldukça sinir bozucu olan bu durum karşısında çocuğun neden okula gitmek istemediği, çeşitli yollarla öğrenilebilir.
Okul gitmek istemeyen çocuklar ile;

Okul Gitmek İstememe Durumunun Normal Olup Olmadığını Belirleme


Ebeveynlerin burada yapması gereken ilk şey, çocuklarının ne sıklıkla okula gitmek istemediğini takip etmektir. Okul çağına gelen çocukların çoğu, okula gitmek yerine, çok daha farklı etkinliklerin kendilerini mutlu edeceğini düşünerek, okula gitmeyi reddedebilirler.

Çocuğun okuldan kaçıp kaçmadığını öğrenmek ve bunu ne sıklıkla yaptığını öğrenmek için bazı belirli ipuçları bulunmaktadır:

Çocuğun okula gitmeme konusunda ne kadar dirençli olduğunu anlamak için;

Sakin ve Tutarlı Kalınmalıdır


Çocukların birçoğu, anne ve babalarına okuldan kaçma konusunda bazı ipuçları verirler. Önemli olan, anne ve babanın bu ipuçlarını doğru şekilde ve doğru zamanda belirlemesidir.
Çocuğa karşı daha sakin ve tutarlı kalmak için;

Okula gitmesini sağlamak için farklı stratejiler geliştirilmelidir. Mesela, okula gitmenin bir pazarlık konusu olmayacağı, sakin ve net bir şekilde söylenmelidir. Çocuğun tehdit edilmesi ya da çocuğa bağırılması yerine, sakin olmaya çalışılmalıdır.

Çocuğa kızıp bağırmak yerine; okula gitmediği zaman neler olabileceği, sakin bir dille anlatılmalıdır. Okula gitmeyecekse, evdeki işlere yardım etmesi, televizyonun ya da oyunların kısıtlanacağı, net ama sakin bir tavırla anlatılmalıdır.

Çok abartalı olmamak kaydıyla, çocuklara okula gitmesini teşvik etmek için, küçük ödüller verilebilir. Bu yöntem sürekli olarak kullanılmamalı, çocuk okula gitmek için sürekli ödüllerle sevindirileceğini düşünmemelidir.

Çocuğun Neden Okulu İstemediğinin Altında Yatan Sorun Bulunmalıdır


Çocukların okul istememe nedenleri çeşitli olabilir. Özellikle okul çağına yeni gelmiş çocuklarda, anne ve babadan ayrılmak ya da geriye dönme sorunu, okulun çekiciliğini azaltabilmektedir.

Tüm bunların dışında çocuklara eğitim almanın güzel bir şey olduğuyla ilgili mesaj verebilmek amacıyla veya okul fobisine karşı çocuklara okullarda kazandırılabilecek sosyal aktivitelerde bu sorunu çözebilir.

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3680081/okula-gitmek-istemiyorum-diyen-cocuklarla-nasil-basa-cikilir