Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Menopoz Dönemleri ve Menopozda Yapılması Gerekenler

Menopoz Nedir? Menopoz belirtileri arasına neler bulunur? Kadınlarda görülen menopoz dönemi hayatın bir evresi olarak kabul edilir. Menopoza giren kadınların adet döngüsü biter ve aynı zamanda doğurganlık dönemi son bulur. Bunun sebebi ise yumurtalıklardaki folikül miktarının azalması sonucu östrojen üretiminin azalması ve kesilmesi. Dünya Sağlık Örgütü menopozu yumurtalıkların görevini yerine getiremeyip vücutta pasif konuma gelmeleri olarak adlandırmıştır. Dünyada menopoza giren kadınların yaş ortalaması 45-55 arasıdır. Ülkemizde menopoz yaşı 46-48leri göstermektedir.

Menopoz Dönemleri

Menopoz Dönemleri, üç evreden oluşur. Bir kadının menopoza girip girmediğini anlaması için bu evreleri sırasıyla takip etmesi gerekir. Bu dönemler şu şekildedir:

Menopoz Oluşum Biçimleri

Menopoz oluşum biçimleri, menopozun meydana gelip adet döneminin kesilmesinin birçok şekli vardır. Bu farklılıklar şu şekildedir:

Menopoza Girmeyi Etkileyen Faktörler

Menopoza girmeyi etkileyen faktörler; genel faktörler ve psikolojik faktörler olmak üzere birçok etkenden söz edilir. Bu faktörler şu şekildedir:

Premenopozal Dönem Rahatsızlıkları ve Menopoz Belirtileri

Erken menopoz dönemi geçiren kadınlarda bir takım rahatsızlıklar görülür. Özellikle yakın çevreleri, aileleri ve eşleri tarafından bu konuda destek göremeyen kadınların psikolojik olarak stres yaşadıkları gözlemlenmiştir. Erken menopoz belirtileri nelerdir sorusunun cevabı ise buna bağlı olarak şu şekildedir:

Menopozda Yapılması Gerekenler

Menopoz döneminde östrojenin azalmasından dolayı kişinin metabolizması yavaşlar ve bu da hızlı kilo almasına sebep olur.

Menopoz öncesi ve menopoz sonrası doktorunuza başvurmanız halinde doktorunuz gerekli görürse hormon tedavisi uygulayacaktır. Kadın hastalıkları sağlık grubu içerisinde yer alan menopozdan kaynaklı bir kemik erimesi sorunu yaşamamak için kalsiyum kaynaklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3697884/menopoz-nedir-menopoz-belirtileri-menopoz-donemleri-ve-menopozda-yapilmasi-gerekenler