Corona Virüsü Yüzünden Okulların Tatil Edilmesi Gündemde

2019 Yılının sonlarına doğru Çinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüsü hız kesmden insan insana yayılmaya devam ediyor. Hükümetlerin aldığı tüm önlemlere rağmen yayılan virüs kısa süre içerisinde yüz binlerce kişiye ulaştı. Yüzbinlerce kişiye bulaşan virüs yüzünde 4 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanlığı'nın aldığı önlemler sayesinde ülkemiz de şu ana kadar herhangi bir vakaya rastlanılmamış olsa da virüs kapımızda.

Geçtiğimiz saatler içerisinde yapılan bir açıklama tedirginliğe yol açtı. Sağlık Bakanı ilerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanı ile görüşerek okulların tatil edilip edilmeyeceğini tartışacak. Bilim heyetinin alacağı kararlar doğrultusunda ilerleyen günlerde okullar tatil edilebilir. Virüsün görüldüğü ülkelerde eğitim sisteminin askıya alındığı biliniyor. Fakat ülkemize gelebilecek salgından önce böyle bir adımın atılması son derece önemli. Zira İtalya örneğinde ki gibi oldukça korkunç sonuçla karşılaşılabilir.

Dünya Genelinde Corona Virüs Savaşı Devam Ediyor

Çinin Vuhan şehrinde 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan virüs alınan tüm önlemlere rağmen insandan insana bulaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İtalya’ da başlayan salgın oldukça tehlikeli noktalara ulaştı. Kısa süre içerisinde yaşanan ölümler sebebiyle önce tüm aktiviteler yasaklandı ve ardından tüm şehirler karantina altına alındı. Ülkede başta spor organizasyonları olmak üzere tüm ülkede aktiviteler 3 Nisan tarihine kadar durduruldu.

İran da yaşanan salgın ise oldukça farklı noktalara gitmeye başladı. Başta önemsenmeyen Covid-19 salgını, kısa süre içerisinde tüm şehirlere dalga dalga yayıldı. İran’da yaşayan vatandaşlar virüsün boyutunun saklandığını iddia etse de durum oldukça ciddi. Milletvekillerine dahi bulaşan salgın İran da durdurulamıyor.

Covid-19 salgının başladığı Avrupa ülkelerinden olan İspanya ve Fransa da ise durumlar oldukça karışık. Kısa sürede binlere ulaşan vaka sayıları yüzünden birçok konser ve etkinlik iptal edildi. La Liga maçlarında iki hafta boyunca seyirci alınmayacak. Fransa da ise durum aynı. Ülkede yapılması beklenen konserler ve etkinlikler iptal edildi. Nisan ayının ilk haftalarına kadar maçlara seyirci alınmayacak.

Corona Virüsünün Belirgin Belirtileri

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve resmi adı Covid-19 olan salgın, kısa süre içerisinde binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Üst solunum yollarını etkileyen virüs özellikle ileri yaşta bulunan kişileri sarsıyor. Peki, Corona virüsünün belirgin belirtileri nelerdir? Milyonlarca kişinin merak ettiği bu soruyu gelin birlikte inceleyelim.

Corona Virüsünden Korunmak İçin Başlıca Alınabilecek Önlemler

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs kısa sürede yüzbinlerce kişiye bulaştı. Peki hızla yayılan corona virüsünden korunmak için başlıca hangi önlemleri almalıyız? Milyonların merak ettiği bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde inceleyelim.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3701766/corona-virusu-yuzunden-okullarin-tatil-edilmesi-gundemde