Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur? Corona Virüs Hakkında Merak Edilen Her şey

2019 yılı sonlarına doğru haberleri gelmeye başlayan ve ay sonunda Çin Hükümeti tarafından da doğrulanarak varlığı tüm dünya kamuoyuna duyurulan yeni tip corona virüs yani 2019-nCoV, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tanısı kolulan bir virüstür.

Özellikle son günlerde dünya üzerindeki tüm kıtalara yayılan ve neredeyse tüm ülkelerde görülen 2019-nCoV yüz binden fazla kişiye bulaşmış durumda.

Bu virüs yani 2019-nCoV virüsünün neden olduğu hastalık ise tıp dünyasında COVID-19 ismi ile tanımlanıyor.

Corona Virüsü Nedir? Kökeni Neye Dayanıyor?

2019 yılının Aralık ayı sonlarında tanısı konulan ve 2020 yılı itibari ile dünya üzerinde hızlı bir şekilde yayılan bir tür enfeksiyon hastalıkları türü olan 2019-nCoV virüsü, daha önceden de karşılaşılan soğuk algınlığı neticelerini doğuran corona virüs ailesi içerisinde yer alıyor. 

Bu kapsamda daha önce de dünya üzerinde salgına neden olan SARS  ve MERS salgını gibi hastalıklarda corona virüsü kaynaklıydı.

Bu anlamda Dünya Sağlık Örgütü’de (WHO), gerek insanlarda gerekse de hayvan türleri üzerinde görülebilmesi mümkün olan corona virüs ailesinin geniş bir virüs familyası olduğuna dikkat çekiyor. Şu an dünya üzerinde salgına neden olan virüste, bu corona virüs familyası içerisinde yer alan yeni tür 2019-nCoV virüsüdür.

Bu yeni tip virüs türü daha önce insanlarda görülmemiş, oldukça saldırgan yapıda ve farklı türde bir virüs olarak etkisini gösteriyor. Virüsün vahşi hayvan kaynaklı olduğu ve insanlara bulaştığı şimdi de insandan insana geçerek yayıldığı belirtiliyor.

Bulunabilmiş Bir İlaç Veya Aşı Bulunmuyor

Daha önce insanlarda görülmeyen bu yeni tip koronavirüs için salgın öncesinde ve halen daha geliştirilebilmiş herhangi bir ilaç bulunmuyor.

Tedavi yöntemi de geliştirilemeyen virüsten korunmak amaçlı bir aşı da şu ana kadar bulunabilmiş değil ancak bu konularda tüm dünya üzerindeki farklı laboratuvar ve merkezlerde yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

Çıkış Yeri ve İlk Tanı

2019-nCoV tipi yeni virüsün çıkış merkezi ise Çin’in Hubei eyaleti kapsamında bulunan Wuhan isimli yerleşim merkezi. Burada bulunan ve canlı hayvan satışının yapıldığı bir pazarın virüsün ilk çıkış yeri olduğu bilgileri bulunuyor.

Doğa içerisinde bulunması gereken vahşi hayvan kaynaklı bu virüsün, bu şehirde bir insana bulaştığı ve daha sonra insandan insana geçerek Çin’den de tüm dünyaya yayıldığı biliniyor.

COVID-19 Belirtileri

2019-nCoV yeni tür virüsün neden olduğu COVID-19 belirtileri arasında ise, hastalığın ilk aşamada etkisini akciğerlerde göstermesi nedeni ile solunum sendromu ile ilgili problemler yer alıyor.

Solunum sıkıntıları ile beraber hastalığın genellikle gözlenen ana semptomları arasında;

Gibi belirtiler yer alıyor. Soğuk algınlığı problemleri ile de benzer özellikleri bulunan bu belirtilerin hissedilmesi halinde gerek kişisel sağlık gerekse de toplumsal sağlık açısından, bir tanı ve tedavi merkezine ya da sağlık kuruluşuna vakit geçirmeksizin başvuru önem taşıyor.

Virüsün Bulaşma ve Virüsten Korunma Yolları

Şu ana kadar yapılan bilgilendirmeler kapsamında 2019-nCoV virüsünün hava yoluyla, yapılan temaslarla ve ortak kullanımdaki yer ve eşyalar üzerinden bulaşabileceği belirtiliyor.

Sağlık uzmanları tarafından yapılan bilgilendirmelerde ise korunma yolları olarak;

Gibi önlemler gösteriliyor. Bu virüs nedeni ile oluşan hastalık konusunda şu ana kadar geliştirilebilmiş bir tedavi yöntemiyse maalesef bulunmuyor.

Hastanelerde bu konuda yatan hastalara ise destekleyici nitelikte tedaviler veriliyor.

En Tehlikeli Dönem

Bu yeni tip 2019-nCoV virüsü, yukarıda da belirtildiği gibi çeşitli yollar ile bulaşarak, bünyeye girdiği zaman 27 güne dek canlı olarak çoğalabilme eğilimi gösterse de, en tehlikeli zaman aralığı kuluçka aşamasını da içeren ilk 14 gün oluyor.

Benzer olarak, küresel çapta daha önce yaşanan SARS ve MERS gibi pek çok salgına kıyasen ölüm oranı daha az olan bu virüs nedeni ile gelişen COVİD-19 vakaları daha çok yaşlı kişilerde risk teşkil ediyor.

Yaşlı ve kronik hastalıkları bulunanlarda ki ölüm oranı, genç hastalara oranla çok daha yüksek seviyede gerçekleşiyor. Bu yeni tip virüs 10 yaşından küçük olanlarda da daha az riskli sonuçlara yol açan hastalık bu grup için çok zararlı görünmüyor. 

Bu hali ile çocuk ve gençlere nazaran çok daha büyük oranda yaşlı kişiler ve kronik hastalığı bulunanlar için risk bulunuyor.

Ancak gerekli tedbirlere uyularak ve belirtilen önlemlerin alınması suretiyle virüsten uzak kalabilmekte mümkün görünüyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3703987/corona-virusu-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-korunulur-corona-virus-hakkinda-merak-edilen-her-sey