Yoğurtlu Çorba Tarifi : Yayla Çorbası Nasıl Yapılır?

Yoğurtlu çorba tarifi ile yaptığımız bu çorba evlerimizde sık sık yaptığımız bir yayla çorbasıdır. Bu çorbanın birkaç alternatifi vardır. Kimileri pirinçle veya aşurelik buğdayla, kimleri sade ve kimileri ise içerisine haşlanmış nohut ilave ederek yapar.

Tarifi oldukça basit olan ve hiçbir şekilde kesilmeyen bu yoğurtlu çorba tarifi ile çorba yapmanın birkaç püf noktası vardır. Bu püf noktaları uygulandığı zaman kesinlikle çorba kesilmeyecektir. Aslında biz bu çorbaya babaanne çorbası deriz, nedenine gelince ilk olarak babaannemizin kendi eliyle yaptığı çorbasından içtiğimizdendir ve bu gelenek bizde çocuklarımız dünyaya gelince ilk kimin elinden yayla çorbasını içerse ona hitap şeklimizle devam eder. Anneanne çorbası, babaanne çorbası ya da anne çorbası gibi. Şimdi babaannemizden öğrendiğimiz bu taktiklerle yıllardır yaptığımız yoğurtlu çorba tarifi nasılmış, sizlere paylaşalım.

Yoğurtlu Çorba Tarifi

Yoğurtlu Çorba Tarifi Malzemeleri

Yoğurtlu Çorba Tarifi Hazırlanışı

Bu çorbanın kendi tabirimizle babaanne çorbası olabilmesi için, çorba piştikten sonra içerisine domates salçalı nane sosunun eklenmesi gerekir. Bu sosun hazırlanması için sıvı yağ ile beraber tereyağı karıştırılarak eritilir, içerisine nane katılır ve kuru nane ile yağ pişirildikten sonra bir yemek kaşığı domates salçası eklenir ve salçanın üzerine yarım çay bardağı su ilave edilerek karıştırılır. Salça ile yağ birbirinden ayrılmaya başlayınca sos hazır demektir. Pişirilen bu sos sıcakken ve çorbada sıcakken pişmiş olan çorbanın üzerine dökülerek karıştırılır. Servise hazır hale gelen babaanne usulü yayla çorbası kaselere konulur. merak ederek deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Yoğurtlu Çorba Tarifi İle Çorbanın Kesilmemesi İçin Püf Noktaları

Bu yoğurtlu çorba tarifi ile ve püf noktaları ile yayla çorbası yapıldığında çorbanız kesilmeyecektir.

Yoğurt çorbası tarifi ile yoğurt çorbası nasıl yapılır, yoğurt çorbası yapımı gibi soruların cevabını sizlere vermiş olduk. Nefis yemek tarifleri arasında bulundurabileceğiniz bir tariftir. Kimi bu çorbayı yaparken pirinci önceden pişirtip yoğurtlu karışımı pişen pirincin üzerine ekleyin de, kimi pirinçleri ekleyin bu şekilde yaparsanız kesilmeyecektir der ama o şekilde kaynar olan pirinç ile soğuk olan yoğurt bir araya gelince çorbanız kesilecektir. Hatta bir kapta yumurtayı ayrıca çırpmanızı ve sonradan eklemenizi de söyleyen yerler vardır ve bazıları da yumurtayı tamamen eklemez yumurta sarısı ekleyin der, şu kadar çay kaşığından fazla nane kullanmayın de. En doğrusu siz verdiğimiz püf noktalarına uyarak yoğurt çorbasını gereken dakikaya yakın pişirdikten sonra çok lezzetli olan bu yoğurtlu çorba tarifi ile yaptığınız yayla çorbasını afiyetle yiyin. Bir deneyin yoğurt çorbasının babaanne usulünden bir daha vazgeçmeyeceksiniz.. Resimler semboliktir.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3721551/yogurtlu-corba-tarifi-yayla-corbasi-nasil-yapilir