EBA Şifresi Nasıl Alınır? EBA Nedir? Dersler Nasıl İşlenecek? MEB TRT ve EBA TV Yayın Akışını Duyurdu!

MEB TRT ve EBA TV yayın akışını duyurdu. Corona virüsü nedeniyle okullar kapalı olduğundan öğrenciler derslerini EBA üzerinden görecekler. Velilerin en merak ettiği şey EBA şifresi almak için neler yapılır? EBA şifresi nasıl alınır? TRT ve EBA TV yayın akışı nasıl olacaktır?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında yaptığı açıklamayla EBA hakkında bilgiler verdi. EBA ( Eğitim Bilişim Ağı ) ve TRT kanallarında yayınlanacak olan ders anlatımlarının hazırlıklarının tamamlandığının altını çizdi. Elazığ depreminden sonra okula gidemeyen öğrencilerin telafi eğitimlerinin Eba üzerinden gerçekleştirildiği hakkında ön bilgileri verdi. Şimdi de Corona virüsü nedeniyle tatil edilmek zorunda kalınan yaygın eğitimin uzaktan eğitim şeklinde devam edeceğini ifade etti.

Şimdi kolay şifre alma kılavuzu da dâhil olmak üzere bütün bu soruların cevabını verelim.

EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA üzerinden etkileşimli dersler katılım sağlamak için öğrencilerin şifre alması gerekmektedir. Peki, EBA şifresi nasıl alınır

İnterneti Olmayanlara Bedava İnternet


Okula giden çocuğu olan velilere internet üzerinden EBA portalında derslerini takip edebilmeleri için devlet güvencesinde operatörleri tarafından 3 GB kadar ücretsiz internet verilecektir. Aşağıdaki tabloda EBA üzerinden verilecek derslerin saatleri ve sıralamaları verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan bu programa göre 23 Mart 2020 Pazartesiden itibaren aşağıdaki gibi olacaktır.

Ortaokul ve liseler için de aynı saatlerde ders anlatımı yapılacaktır. Dersler 20’şer dakika üzerinden görülecek ve iki ders arasında 10 dakika dinlenme ve etkinlik araları yapılacaktır. Akıllı telefonu olmayan veliler için ise TRT ekranlarından aralıklı olarak sınıflar bazında ders takibi yapmak mümkün olacaktır.

Akıllı telefonu olmayanlar ve internet erişimini gerçekleştiremeyecek olanlar için de TRT kanallarına uydudan ulaşabilmek için polarizasyon ve frekans ayarları da şu şekildedir.

HD Alış Bilgileri

SD Alış Bilgileri

Televizyonların uydu alıcılarına bu frekans bilgileri girildikten sonra ders yayınlarının izlenebileceği TRT kanallarına ulaşmak mümkün olacaktır.

23-27 Mart arasında planlanan uzaktan eğitim Corona virüsü nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde eğitim öğretimin okul dışında sürdürülmesine devam edilmesi kararı alınırsa daha da uzayabilir. Bu durumun ne kadar sürdürülebilir olacağı ile ilgili ön bilgilere 23-27 Mart haftasındaki uygulamalar sayesinde erişilebilecek. Ayrıca tüm öğrencilerin aynı anda yüklenmesini ve sistemin kilitlenmesini, çökmesini önlemek için yapılan aralıklı ve gruplara göre saat ayarlamasının faydası olması bekleniyor. Özellikle TV dan izlenmesi yönünde duyurular yapılmaktadır.

Haberlerde açıklanan Eğitim nasıl olacak, EBA giriş ekranında ne yapmam gerekiyor, EBA öğrenci girişi yaptıktan sonra videoları nasıl izleyeceğim, uzaktan eğitim nasıl yapılır ve gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4078966/eba-sifresi-nasil-alinir-eba-nedir-dersler-nasil-islenecek-meb-trt-ve-eba-tv-yayin-akisini-duyurdu