Sumak Corona Virüse Karşı Faydalı mıdır ? Sumak Nedir ? Sumak Nerelerde Kullanılır ? Sumak Faydaları Nelerdir ?

Sumak nedir ? Sumak faydaları nelerdir ? Sumak koronaya karşı faydalı mıdır ?  Sağlık dünyasını kasıp kavuran bu sorulara haydi birlikte cevap bulalım.  Sumak bitkisi güzel çiçekler açan çalı görünümlü bir bitkidir. Kırmızı tohumları tuz ile birlikte öğütüldüğünde, bizim günlük yaşamda kullandığımız baharat elde edilir.

Ekşi ve mayhoş bir tadı vardır. Salatalarda ve yemeklerde kullanılmaktadır. Ülkemizde sadece doğu Anadolu Bölgesi haricindeki tüm bölgelerde yetiştirilebilmektedir. En çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde tüketilmektedir.

Dünyada ise en çok İran, Afganistan, Akdeniz, Kuzey Avrupa ve Güney Avrupa’da yetiştiği bilinmektedir. Sumak suyu anti viral etkisi olan bir bitki çayıdır.

Sumak 100’den fazla çeşitle bitki florasında kalabalık bir aile ile yerini almıştır. Bu çeşitler arasında zehirli olanlar da vardır. O nedenle bilinen ve tanınmış bir baharatçıdan alınmalıdır. İnternetten alırken de güvenilen baharatçılardan ve aktarlardan alış veriş yapmaya özen göstermek gereklidir.

Sumak sadece bir baharat değildir. Aynı zamanda bir şifa kaynağıdır.

Sumak Faydaları

Sumak faydaları uzun yıllardır bilinmekte ve çok yaygın bir kullanımı zaten vardı. Ancak son günlerde dünyayı etkileyen pandemik Corona virüs salgını ile ilgili ne duysak yapmaya başladık. Şimdilerde viral olan bir videoda yer alan sumak Corona virüse karşı faydalı şeklindeki ifadeler nedeniyle yıldızı parlamaya başladı.

Bu etki ne kadar sürer bilinmez ama insanlar zaten binyıllardır bu kadim bitkiden yaralanmaktaydı. Türk adet ve geleneklerinde, Osmanlı saray yemeklerinde her zaman bir sumak etkisi görülmüştür. Hatta Osmanlı şifahanesinde dahi bu bitkinin öğütülmüşü, tohumu ve yaprakları kullanılmaktaydı.

İşte, sumağın faydaları

Peki sumak için bir denge bitkisidir diyebilir miyiz ? Evet diyebiliriz. Çünkü hemen her organ ve sistem üzerinde dengeye getirme çabası içinde olduğu görülmektedir. Sumak bitkisinin faydalarını en iyi şekilde vücudumuza alabilmek için nasıl tüketilmesi gerektiğini bilmek gereklidir.

Sumak Nerelerde Kullanılır?

Sumak Çayı - Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır ? 

Malzemeler

Yapılışı

Eğer bir French Presse varsa daha rahat hazırlayabileceğiniz bu çay için suyu demlikte kaynatmak gerekiyor. Kaynayan demlik,  ocağın üzerinden alınır. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı gelecek şekilde demlikte bulunan su miktarınca tane sumak demliğe eklenir.

10 dakika kadar altı kapalı olarak duran demlikte kapağı da kapalı olarak demlendirilir. Elde edilen çay süzülerek bardak veya fincanlara paylaştırılır. Mayhoş bir tadı olduğundan sumak suyu içmek için limon ilavesine gerek yoktur. Ancak istendiği takdirde bal ilavesi yapılabilmektedir. Yalnız önemli bir nokta mümkünse metal değdirilmemesine dikkat edilmesidir.

Sumaklı Limonata

Yaz ve kış aylarında tüketilebilen sumaklı limonata tarifinde bira baklama süresi ve uğraş var. Ama bunları yaptığınız zaman sabrın sonunda ödülünüz olan sumaklı limonatayı içmek ayrı bir keyif olacaktır.

Malzemeler

4 adet limon

1 litre su (1 bardağı sıcak olarak kullanılacak)

30 gram kadar tane halinde olan sumak

1 buçuk bardak toz şeker

1 su bardağı ılık su

Taze nane yaprakları

Yapılışı

Sumak ve bir bardak sıcak su bir fincanda demlenir. Eğer kalmış sumak çayı varsa bu limonatada kullanmak mümkündür.

Diğer bir kâsede şeker ve ılık su karıştırılır ve şekerin yarısı eritilir. Bir tarafta da limonların kabukları rendelenerek limonlar sekize bölünür.

Burada dikkat edilmesi gereken limon kabuklarının beyaz yerlerini asla rendelememek olmalıdır.  Bu hususa dikkat edilmezse limonata acı olur. Sonra 2 bardak su ve şekerin yarısı ile karıştırılıp dolaba konulur. İki saat bekledikten sonra dolaptan alınır mıncıklanır.

Sonrasında suyu süzülerek sumak suyu ve şekerli su ile karıştırılıp homojen bir karışım elde edilir. Afiyet olsun! Şifa Olsun!

Sumak corona virüsüne iyi gelir mi sorusunun cevabı ise henüz bilimsel olarak açıklanmadı. Bu nedenle bu iki tarifi de öncelikle kronik rahatsızlığı olan kişiler sonra ise herkes doktor tavsiyesi üzerine tüketmelidir. Sumak korona virüse iyi gelir mi , sumak corona faydaları , sumak corona virüsüne iyi gelir mi ve sumak corona rüya sorularının cevabı ise hala bir bilimsel araştırma ile belgelenmemiştir. Fakat sumak birçok derde deva bir bitkidir. 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4114309/sumak-corona-viruse-karsi-faydali-midir-sumak-nedir-sumak-nerelerde-kullanilir-sumak-faydalari-nelerdir