Rus Edebiyatından En İyi 10 Rus Yazar

Rus yazar isimleri edebiyat dünyasında büyük bir kitleyi oluşturmaktadır. Ortaya koydukları klasik eserler ve başyapıtlar her dönem okuyucular tarafından büyük beğeni ile okunmaktadır. Edebiyat dünyasında başyapıt olarak da kabul edilen bu eserlerin yazarları dünya çapında bir saygıya sahiptir. Dünya klasikleri olarak kabul edilen çoğu eser Rus yazarlar tarafından kaleme alınmıştır. Bu nedenle yazarların isimleri 7’den 70’e birçok kişi tarafından bilinmektedir.

Rus Edebiyatı'nın En İyi Yazarları

Rus edebiyatından en iyi 10 Rus yazar sayılması istendiğinde herkesin aklına gelebilecek büyük isimler vardır. Bu isimler;

Şiimdi sırasıyla bu 10 Rus yazarı inceleyelim.

Rus Edebiyatının 10 Yazarı ve Eserleri

1- Aleksandr Puşkin (1799 – 1837)

Aleksandr Puşkin, Rus edebiyatının öncülerindendir. Modern Rus Edebiyatı kurucusu olarak bilinmektedir. Eserlerinde Rus toplumunu yansıtmaktadır. İsyankar şiirleri nedeni ile sürgün cezası almıştır. Sürgün olduğu zaman diliminde “ Yevgeniy Onegin” şiir-romanının başlangıcını yapmıştır. En etkili ve bilinen eseri ise Rusya’yı tehdit eden isyankarları konu aldığı “ Yüzbaşının Kızı” adlı eseridir. Rus yazar düello sonucu hayatını kaybetmiştir.

Aleksandr Puşkin Eserleri

2- Anton Çehov (1860 – 1904)

Kendi adını taşıdığı Çehov tarzı modern öykücülüğün kurucusu ve öncüsüdür. Bu türün özelliği durum anlatımına dayalı olarak yazılmasıdır. Rus ihtilal öncesi ruhsal çöküntüler yaşayan soylu ve aydın kesimin iç dünyasını eserlerin başarılı şekilde yansıtmıştır.

Anton Çehov Eserleri

3- Fyodor Dostoyevski (1821 – 1881)

Dostoyevski, Rus yazarları ve eserleri sayılması istendiğinde akla ilk gelen isimlerdendir. Realizm akımının önde gelen temsilcilerindendir. Eserlerinde din ve Rus geleneklerine bağlı kalmıştır. “İnsancıklar” adlı romanı ilk romanıdır ve Rusya’nın toplumsal romanı olarak kabul edilir. Gençlik yıllarında katıldığı “Genç Liberaller” grubu ile hayatında büyük değişiklikler olmuştur. İlk başta ölüm cezası alsa da daha sonra bu cezası sürgün cezasına çevrilmiştir. Rus yazar sürgünden sonra dünya çapında ün yapan eserlerini yazmıştır.

Fyodor Dostoyevski Eserleri

4- İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818 – 1883)

Nihilizm akımının yapı taşı olan “Babalar ve Oğullar” romanı en bilinen eseridir. Eserlerimde burjuva ve demokratların yükselişini başarılı ve gerçekçi şekilde işlemiştir.

Bir başka Rus yazar olan Gogol’un ölümü üzerine onun bir yazısını kaleme almıştır. Yasaklı olan bu yazı nedeni ile 1 ay süreyle hapiste kalmış ve 1 yıl süreyle de gözetim altında yaşamıştır.

İvan Sergeyeviç Turgenyev Eserleri

5- İvan Gonçarov (1812 – 1891)

Bilinen en ünlü romanı “Oblomov” isimli eseridir. Eserin kahramanı Oblomov aşırı tembel biridir ve bu tembelliği “Oblomovluk” kavramını getirmiştir. Kavram aşırı tembeller için kullanmaktadır. Dostoyevski ve Çehov tarafından büyük övgüler almıştır.

İvan Gonçarov Eserleri

6- Lev Tolstoy (1828 – 1910)

Rus yazar isimleri arasında Tolstoy ismini bilmeyeniniz yoktur. Eserleri büyük, küçük her yaştan kişi tarafından bilinmektedir. Yazar olmasının yanında filozof ve eğitimci yönü de bulunmaktadır. Avrupa ülkelerini gezerek eğitim sistemlerini araştırmış ve bu sistemleri yazdığı yazılarla dergilerde incelemiştir. Gerçekçi edebiyat akımının önde gelen temsilcilerindendir. Eserlerinde ahlakçı anlayışı savunmuş ve bu tarzda yazmıştır.

Tolstoy Eserleri

• Roman Türünde Eserleri: Savaş ve Barış, Diriliş, Anne Karenina, Hacı Murat, Kazaklar, İvan İlyiç’in Ölümü
• Öykü Türünde Eserleri: İnsan Ne İçin Yaşar, Efendi İle Uşak, Sivastopol Hikayeleri, Halk İçin Hikayeler

7- Maksim Gorki (1868 – 1936)

Gorki, toplumcu gerçekçi tarzda roman yazımını öncülerindedir. Genel itibari ile eserlerinde çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaşadığı sıkıntıları ve Rusya’nın yoksulluk içinde ki durumlarını ele almıştır.

Maksim Gorki Eserleri

8- Mihail Şolohov (1905 – 1984)

Nobel edebiyat ödüllü Rus yazar olarak tarihe geçmiştir. Nobel ödülünü 1965 yılında almıştır. Rus halkının tarihini gerçekçi ve sanatsal bir dil ile eserlerine işlemiştir. 17 yaşında “Don Hikayeleri” isimli ilk kitabını çıkarmıştır. Ve Durgun Akardı Don adlı eseri ile Stalin Özel Ödülüne layık görülmüştür.

Mihail Şolohov Eserleri

9- Nikolay Gogol (1809 – 1852)

Gogol mizahçı bir yönü olan Rus yazar olarak bilinmektedir. Realizm akımının etkisinde kalarak eserlerini yazmıştır. Rusya’nın siyasi ve toplumsal sorunlarını eserlerinde eleştirmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Rusya’da hüküm süren toprak ağalı sistemini eserleri ile topluma göstermiştir.

Nikolay Gogol Eserleri

10- Mihail Lermontov (1814 – 1841)

Rus yazar ve şair 27 yıllık hayatına birçok eser sığdırmıştır. Düello sırasında öldürülen Puşkin’den etkilenerek onu anlatan “Şairin Ölümü” adlı şiiri yazmıştır. Fakat bu şiir ile Puşkin’in ölümünden Çarlık yönetimini suçlaması nedeni ile sürgün edilmiştir. Sürgün cezası sonrası döndüğünde Fransız Büyükelçisinin oğlu ile düelloya girmiş ve tekrar sürgün almıştır. Bu sürgün sırasında Fransız bir subay ile düello yapmıştır. Maalesef bu düello sonrası hayatını kaybetmiştir. Edebiyat dünyasında yıldızı parlayan genç Rus yazar erken ölümü ile herkesi yasa boğmuştur.

Mihail Lermontov Eserleri

Yukarıda ismi anılan 10 yazar Rus edebiyatı ve dünya edebiyatı için öncülük yapmış ve eşsiz eserler bırakmış son yüzyıl rus yazarlarıdır.
Kitapseverlerin türk edebiyatı nın yanında Ölü canlar, anna karenina, karamazov kardeşler gibi eserleri de okuması faydalı olacaktır. Ayrıca okunması gereken maksim gorki, nikolay vasilyeviç gogol, vladimir nabokov gibi yazarlar Tolstoy kadar önemlidir. Ayrıca söylenecek bir şey daha var ki, o da bu eserler Rus edebiyatı sevenlerin okunması gereken kıymetli değerleridir.

- OKU HABER, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4132805/rus-edebiyatindan-en-iyi-10-rus-yazar