2020 Kış Mevsiminde İklim Değişikliği Yaşandı! Dünyada Sıcaklık Rekoru Kırıldı!

Kutupların hızla ısınmaya başladığını biliyor muydunuz? 2020 kış mevsiminde iklim değişikliği kaydedildi ve sıcaklık rekoru kırıldı. Copernicus İklim Değişikliği Servisi ’nin verdiği bilgiler doğrultusunda 2019 yılının Aralık ayı başı ile 2020 yılının Şubat ayı sonuna kadar ki dönem de 1981 ile 2010 yıllarının ortalamasının 3,4 santigrat derece üzerinde olduğu belirlendi. Copernicus İlkim Değişikliği Servisi’nden alınan bu verilere göre, 2020 kışında sıcaklık rekoru kırıldı ve kutupların soğuk olmasına rağmen hızlı bir şekilde de ısındığı belirtildi.

Peki, Dünya İklim Değişikliğinden Nasıl Etkilendi?

Veriler önceki yıllara göre dünyanın pek çok yerinde farklı iklim değişikliklerinin olduğunu ortaya çıkardı ve alınan verilere göre dünyada yaşanan iklim değişiklikleri:

Tam Olarak İsveç’in Abisko Köyü’nde Neler Oluyor?

İsveç’in Abisko Köyü’nde neler oluyor? Köyde hala kışın yaşandığı ifade ediliyor. Köyde kar, buz ve ortalama sıcaklık -15’lerde halen seyrediyor. Fakat karların altında ise çok büyük değişimlerin olduğu kaydediliyor.

İklim Bilim Uzmanı Keith Larson bu iklim değişikliğinin en anlama geldiğini ise şu şekilde açıklayarak ifade ediyor: Larson’un ifadelerine göre, Abisko Köyü’nde sıcaklıklar dünyanın geri kalan bölgelerine göre en az iki kat daha hızlı bir şekilde ısındığını ortaya koyuyor. Bu durumun ise geri bildirim döngülerinden dolayı olduğunu söyleyen Larson, kar ve buzun erimesinden sonra güneş ışınlarının yansıdığını belirtiyor.

Bu sebepler nedeniyle de daha hızlı erimenin gerçekleştiğini söylüyor. 1989 yılından itibaren 2010 yılı dışında hemen hemen her yılın sıcak olduğunu ayrıca ifade eden Larson, Abisko bölgesinin Kuzey Kutbu olduğunu ve yine soğukların yaşandığını fakat soğuk kışları bu bölgede kaybettiklerini de ayrıca sözlerine ekliyor. Yani ciddi bir iklim değişikliği yaşandığını ifade ediyor.

Ren Geyikleri İklim Değişikliğinden Tehdit Altında Bulunuyor

Norveç, Finlandiya ve aynı zamanda İsveç’in kuzeyinde yaşayan Sami Halkının üyesi olan Tomas Kuhmunen, iklim değişikliği nedeniyle Ren geyiği güdenler için işlerin her yıl daha fazla zorlaştığını ifade ediyor.

Tomas’a göre sıcak olan hava normale göre daha fazla yağış demek oluyor ve bu durumda meydana gelen yağışlar nedeniyle de likenler yere yapışıyor. Likenlerin yere yapışması ise Ren geyiklerinin beslenememesine ve aç kalmasına sebep oluyor. Kuhmunen’in söylediğine göre bu yıl kış aylarında yaşanan iklim değişikliği nedeniyle ailelerin bir kısmı Ren geyiklerini bir araya toplayarak elleriyle besleyip yedirdiklerini ifade ediyor.

Kuhmunen ile yapılan sohbette kendisi geleceğin belirsizlik dünyası olduğunu anlatıyor ve yaşlılara cevabını almak üzere bir soru yönelttiklerini söylüyor. Sordukları soru ise kışlar böyle olduğunda ne yaparsınız ve daha önce böyle bir durumda ne yaptınız şeklinde oluyor. Kuhumen’in anlattığına göre ise, yaşlıların cevabının bilmiyoruz olarak ortaya çıktığını ifade ediyor ve son olarak şu sözleri ifade ediyor: Gelecek nesil için kışların nasıl olacağı konusunda endişeli olduğunu belirtiyor.

Ayrıca ek olarak, IPCC ( hükümetlerarası iklim değişikliği paneli ) küresel iklim değişikliği ile yani küresel ısınma ile ilgili ve iklim değişikliğiyle alakalı bunları ve bunlarla ilişkili tüm detaylı bilgileri vermektedir.

İklim değişikliği etkileri Türkiye'de de gözlemlenmektedir. Türkiye'nin iklim sitesinden de ayrıca tüm bilgilere ulaşabilir ve sera gazı emisyonlarının hakkında ve sera etkisi ile sera gazları ile ilgilide bilgi alabilirsiniz. Enerji gibi konular ise sitede bulunmamaktadır. İklim sitesinin ana sayfasından tüm bilgilere ulaşabilmekte ayrıca mümkün. Türkiye'nin iklim sitesine ulaşabilmek için lütfen buraya tıklayınız.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4137498/2020-kis-mevsiminde-iklim-degisikligi-yasandi-dunyada-sicaklik-rekoru-kirildi