Açık Kapı Yardım Nedir? Nasıl Başvurulur? Açık Kapı Yardım Başvuru Süreci

Açık Kapı Nedir, Açık kapı yardım nasıl alınır? Küresel Pandemik salgın olarak hız kesmeden devam eden Corona Virüs salgınında alınan son veriler ile dünya çapındaki toplam hasta sayısı yaklaşık bir buçuk milyon kişiyi bulurken, salgın nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise seksen beş bini geçmiş durumda.

Dünya üzerinde Corona virüs salgını nedeni ile sağlık ve ekonomi alanlarında üst üste şok edici ve ürküten gelişmeler yaşanırken, ülkelerde bu salgın ile mücadele etmeye çalışıyorlar. Birden çok alanda yürütülen bu mücadelenin önemli bir kısmını da ekonomik tedbirler oluşturuyor. Birçok iş kolu ve sektörün durma noktasına geldiği bu dönemde ülkelerin vatandaşlarını ekonomik açıdan desteklemeleri de bir anlamda zorunlu hale geliyor.

Ülkemizde de yayılan salgın ve alınan tedbirler çok sayıda vatandaşımızı ekonomik açıdan oldukça olumsuz şekilde etkilerken, devlet tarafından sağlanacağı açıklanan yardımlara başvuruların nasıl yapılacağı ise en çok merak edilen konuların başında geliyor.


Corona virüsü sebebi ile ekonomik anlamda etkilenen vatandaşların yardım talepleri için devreye giren e-devlet ve acikkapi.gov.tr üzerinden başvuruların nasıl yapılacağı, ihtiyaç sahipleri tarafından son günlerde en çok aratılan konulardan biri olmayı sürdürüyor.

Valiliklerden Yapılacak Talepler Online Gerçekleşiyor

Ülkemizde alınan tedbirler ve salgın nedeni ile olumsuz etkilenen kişilerin başvuru yapabileceği yardımlar için belirlenen adres ise e-devlet ve acikkapi.gov.tr olarak belirlendi. Açık kapı adı verilen bu uygulama ile Corona virüsten ekonomik anlamda olumsuz etkilenenler, valiliklerden yapacakları taleplerini online şekilde yapabiliyor ve başvuru sonuçlarını da aynı şekilde kontrol edebiliyorlar.
Peki Açık Kapı yardım başvuruları noktasındaki ayrıntılar nelerdir?

Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada hayatı felç noktasına kadar götüren Corona Virüs salgını, ülkemizde yaşayan vatandaşları da ekonomik anlamda derinden etkiliyor. Bu kapsamda ihtiyaç sahipleri için Açık Kapı yardımlarına başvurular e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi acikkapi.gov.tr sitesi vasıtası ile de yapılabiliyor.

Açık Kapı Projesi

Açık Kapı adı verilen bu projeye buradan ulaşabilirsiniz. Açık kapı projesi, devletin yapacağı yardımlarda vatandaş ile en üst düzey ve şekilde iletişimin sağlanması ve en sağlıklı şekilde sonuçlandırılabilmesi amacı ile oluşturulmuş bir uygulama.

Bu kapsamda Açık Kapı ile ihtiyaç sahipleri, il valiliklerinden yapacakları talepleri elektronik ortam üzerinde gerçekleştiriyorlar. Bu başvuruların kayıt işlemleri, takip edilmeleri ve sonuçlandırılma işlemlerini de online şekilde takip edilebiliyorlar.

Açık Kapı uygulama sayesinde ihtiyaç sahibi olanlar, on yedi ayrı başlık altında bulunan üç yüz yirmi iki konu içinden seçtikleri istek ve taleplerini doğrudan doğruya Valiliklerin bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletebiliyorlar.

Yedi İş Günü İçinde Sonuçlandırma

Yapılan başvuru ve talepler ise yedi iş günü içinde sonuçlandırılıyor. Ayrıca talep sahibi, sürece ilişkin her aşamayı, başvuru numarası ile internet üzerinden online olarak ya da mobil cihazı ile takip edebiliyor.

Bu yazımız ile belki de Koronavirüs salgını kapsamındaki bu süreç içerisinde çok sayıda vatandaşımızın kullanacağı Açık Kapı Uygulaması ile ilgili yol gösterici ve aydınlatıcı bilgileri sizler ile paylaştık. Sosyal destek yardımı olan Açık Kapı nedir ve nasıl başvurulur sorularının cevaplarını vermeye çalıştık.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4145399/acik-kapi-yardim-nedir-nasil-basvurulur-acik-kapi-yardim-basvuru-sureci