E – Devlet PTT Derken Eczacılar Odası Duyurdu: İstanbul da Eczaneler Artık Bedava Maske Dağıtacak!

  Korona virüs kapsamında alınan tedbirlere geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile bir yenisi daha eklendi: Market, Pazar yeri, ulaşım araçları gibi toplu alanlarda maskesiz dolaşmak artık yasak!  

Maskesiz dolaşmanın yasak olmasıyla beraber vatandaşın aklına maskeleri nereden temin edeceğiz, sorusu geldi. Bu soruların sosyal medyada yankı bulmasıyla beraber önce PTT ücretsiz maske dağıtımı yapacağını açıkladı.

Başvurular önce PTT üzerinden gerçekleşirken, bedava maske temini başvurusunun E-Devlet aracılığı ile gerçekleştirilebileceği de açıklandı. Bugün ise Eczacılar Odası yaptığı açıklama da “ İstanbul da eczaneler artık bedava maske” dağıtacak dedi. 

İstanbul Eczacılar Odası, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği gerçekleştirdikleri toplantının ardından şu ifadelerle bedava maske dağıtacaklarını duyurdular:

"Değerli Meslektaşlarımız;
Biz eczacılar, pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarf ediyoruz. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik.
Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır."

Bu açıklamalardan sonra bedava maske dağıtım sürecinin nasıl işleyeceğine de yer verildi. Ücretsiz maske dağıtım süreci şu şekilde işleyecek;

Bedava maske dağıtılmasında ki en büyük amaç, korona virüs bulaşıcılığını engellemek. Sokağa çıkma yasağının belli bir yaş aralığına kadar getirildiği Türkiye’ de vaka ve ölüm sayılarının daha fazla artmaması için getirilen maskesiz sokağa çıkma yasağı bedava maske dağıtımını da adeta zorunlu kıldı.

Türkiye Eczacıları Birliği : Eczacıları Görmezden Gelemezsiniz!  

TEB (Türkiye Eczacıları Birliği) daha önce yaptığı açıklamada, maske fiyatlarının eczacıların dahi yüksek fiyattan maske temininde bulunmak zorunda kaldıklarını söyleyerek; maske ücretini devletin para yardımı yaparak (sübvanse)  karşılaması gerektiğini belirtmişti. Bu açıklamadan sonra bedava maske dağıtımı planı daha da hız kazandı.

Medikal Maske Dışındaki Maskeler Yasak! 

Korona virüs salgının hızla arttığı ülkemizde medikal maskeler fahiş fiyatlara satılmaya başlanınca çeşitli ucuz maskeler ortaya çıktı. Kumaştan ya da herhangi bir maddeden yapılan maskelerin koruyucu olmadığını Sağlık Bakanlığı açıklamalarında belirtmişti. Elde yapılan ve dikişli maskelerin Korona virüs engelleyici olmaması, bu maskelerin satışını da yasak hale getirdi.  

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4147561/e-devlet-ptt-derken-eczacilar-odasi-duyurdu-istanbul-da-eczaneler-artik-bedava-maske-dagitacak