Koronavirüs Hastalarında Koordinasyon ve Konuşma Bozukluğu Belirtileri Gözlemlendi!

Amerikan Tabipler Birliği’nin JAMA Neuology dergisinde Koronavirüs’e yakalanan Çinlilerin bazılarında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşıldığı belirtildi. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada yeni tip Coronavirüs yani Kovid-19 hastalığına yakalanan Çinlilerin bazılarında bu tür sorunların gözlemlendiği rapor edildi. Ayrıca bu durumun alışılagelmiş semptomlar dışında olduğu da ifade edildi.

Çinli Hastalarda Rastlanan Nörolojik Semptomlar Nelerdir?

JAMA Neuology dergisideki habere göre, Çin’in Wuhan şehrinde Corona hastası olan 214 kişinin verilerinin incelenmesinin sonucunda bazı nörolojik semptomlara rastlandı. Adı geçen dergide, bütün verileri incelenen hastaların yüzde 36’ında ve ağır Corona hastalığına yakalananlarında yüzde 46’ında kan dolaşımı bozukluğu, bilinçte bulanıklık, kaslarda güçsüzlük ve kan dolaşımı bozukluğu ile ilgili sorunların gözlemlendiği yazıldı.

Gözlemlenen tüm bu belirtilerle birlikte hastalarda, Covid-19’a sebep olan yüksek ateş, baş ağrısı ve öksürük gibi bilinen semptomlarında görüldüğü belirtildi.

Alınan son haberler doğrultusunda dünya genelinde toplam 1 milyon 700 binin üzerinde Corona virüs hastası kayıtlara geçerken, bu sayın 389 bine yakını ise iyileşerek taburcu oldu. Çin’de rastlanan ilk Corona virüs vakasından itibaren dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı ise 93 bin kişi olarak kaydedildi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4151571/koronavirus-hastalarinda-koordinasyon-ve-konusma-bozuklugu-belirtileri-gozlemlendi