Remdesivir İlacı Koronavirüse Çare mi? Remdesivir Korona Hastası Maymunları İyileştirdi!

Remdesivir ilacı Koronavirüse çare mi? Amerikalı bilim insanları maymunlarda test yaptılar ve Remdesivir korona hastası maymunları iyileştirdi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ( NIH ) geçtiğimiz Cuma günü bir açıklama yaparak, antiviral ilaç olan Remdesivir ilacını test etmeye devam ettiklerini söylediler. Yaptıkları açıklamada ilaçla ilgili olarak başlangıç düzeyde araştırmanın şu ana kadar diğer bilim araştırmacıları tarafından incelenmediğini de belirttiler.

Peki, Remdesivir Maymunlarda Nasıl Sonuç Verdi?

Covid-19 olarak adlandırılan Coronavirüs, 12 makak maymununa bilinçli bir şekilde uzmanlar tarafından bulaştırıldığı ifade edildi. Hastalığın bulaştırılmasının ardından maymunların ciğerlerinde corona virüs tam etkisini göstermeden 6 maymunun damarından ilk doz ilacın verildiği belirtildi. Diğer altısına ise ilacın verilmediği kaydedildi. Vücutlarına ilacı alan maymunlarda 12 saat sonrasında iyileşme görüldüğünün tespit edildiği bilim insanlarınca vurgulandı. Yapılan testlerin sonucunda Remdesivir ilacı maymunlar üzerinde etki ederek maymunları iyileştirdi.

İlaç verilen 6 maymundan sadece birinin hafif solunum güçlüğü çektiği açıklandı ve ayrıca ilaç verilmeyen diğer maymunlarda ise hızlı ve aynı zamanda da zor nefes aldıkları belirtildi. Remdesivir ilacının verildiği maymunların ciğerlerinin de daha az zarar gördüğü ve coronavirüsünde bu maymunlarda daha az rastlandığı ifade edildi.

Maymunlarda başarı gösteren bu ilacın ABD ilaç şirketi olan Gilead Sciences tarafından üretildiği biliniyor. Remdesivir ilacı koronavirüse çare olacağı düşünülen ilk ilaçlardan birisi olarak açıklanmıştı. Geçtiğimiz Perşembe günü Stat isimli internet sitesinin verdiği habere göre ise Amerika’da bir hastanede Covid-19 hastalarının bir kısmına ilacın verildiği ve hastalarında kendilerini iyi hissettiklerinin tespit edildiği ifade edildi. Yalnız bu ilacın Koronavirüsü taşıyan hastalarda kullanılabilmesi için daha birçok testinde uygulanmasının gerektiği bildirildi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4179442/remdesivir-ilaci-koronaviruse-care-mi-remdesivir-korona-hastasi-maymunlari-iyilestirdi