Jose Mourinho Kariyeri Boyunca Çalıştığı En İyi On Biri Seçti

Bir gazeteye verdiği röportajda Ünlü Portekizli teknik adam Jose Mourinho kariyeri boyunca çalıştığı en iyi on biri seçti. Mourinho, şimdiye kadar sırasıyla Benfica, Leiria, Porto, Chelsea, İnter, Real Madrid, Chelsea, Manchester United takımlarında çalıştı. Şu an ise Tottenham takımında görev yapmakta.

57 yaşındaki teknik adam, başarılarla dolu bir erken dönem teknik direktörlük kariyerine sahiptir. Son zamanlarda hayal kırıklıkları oluştursa da daha önce kazandığı başarılar hala akıllardadır. Jose Mourinho kariyeri sürecinde kazandığı başarılar şunlardır:

Bu başarıları kazanan teknik adam, dolayısıyla şimdiye kadar dünyanın en kaliteli futbolcularıyla çalışma imkanı buldu. Çalıştıkları tüm sporcular arasından en beğendiği 11 futbolcuyu seçerek bir kadro oluşturdu. Hayalinde ki kadrosunu da bir röportaj ile paylaştı.

En iyi ilk 11 seçiminde dağılımı yaparken tercihini en çok Chelsea’den yana kullandı. Toplamda 8 Chelsea, 2 Real Madrid, 1 tane de İnter takımında en iyi futbolcuları seçti.

Şöyle bir bakıldığında İlk dönem Chelsea takımına bir sağ bek, bir sol kanat, bir on numara bir de sağ forvet eklemişti. Şimdi bu tercihe daha detaylı bakalım.

Jose Mourinho Kariyeri Ve En İyi On Biri

Uzun ismi Jose Mario dos santos mourinho Felix'tir ve iffhs tarafından dünyanın en iyi teknik direktörü ödülüne layık görülmüştür. Teknik direktör olarak birçok başarıya imza atmıştır. Yılın teknik direktörü ödülünün de sahibi olan jose mourinho efsane bir teknik direktör olarak görülmektedir.

Kariyer tarihinde real madrid, manchester united, chelsea gibi büyük takımların başına geçmiştir. Bu takımlarla şampiyonlar ligi, uefa Şampiyonlar kupası ve uefa süper kupası kazanmıştır. İtalya'da da İtalya süper kupası sahibi olmuştur.

Mourinho, büyük bir futbol adamı olarak görülmektedir. Bunun nedeni büyük kulüpler ile büyük başarılara imza atmasından kaynaklı. Bu başarılı kariyerinde en beğendiği futbolcuları seçerek bir kadro oluşturdu. İşte bu kadroda yer alan birbirinden değerli 11 futbolcu aşağıda listelenmiştir.

En İyi Kaleci Petr Cech

Jose Mourinho, file bekçisi için Petr Cech ismini tercih etti. İlk Chelsea döneminde takımın kalecisi olan kaleciyi tercih etti. Jose Mourinho kariyeri sürecinde çalıştığı kaleciler arasından tercih etmediği kaleciler ise şunlardır:

En İyi Sağ Bek Zanetti

Sağ bek mevkii için tercih ettiği futbolcu, İnter takımını çalıştırdığı zamanlarda ki oyuncusu Zanetti oldu. Jose Mourinho kariyeri sürecinde çalıştırdığı diğer sağ beklerden tercih etmedği ünlü futbolcular ise şunlardır:

En İyi Sol Bek William Gallas

Mourinho, sol bek mevkii için tercihini ilk dönem Chelsea takımın başındayken çalıştırdığı Gallas’tan yana kullandı. Gallas orijinal olarak stoper oyuncusu olmasına rağmen sol bek olarak onun tercih etmesi şaşırtıcı bir durum.

Mourinho’nun çalıştırdığı sol bekler içinden tercih etmediği ünlü sol bekler ise şunlardır:

En İyi Stoperler John Terry ve Ricardo Carvalho

Defans mevkii için çok zorlanacağı aşikar olan Mourinho, tercihini ilk dönem Chelsea macerasında birlikte olduğu futbolculardan yana kullandı. Bu futbolcular hiç şüphesiz John Terry ve Ricardo Carvalho ikilisinden başkası değildir.

Jose Mourinho kariyeri boyunca çalıştığı defans oyuncularından tercih etmediği ünlü defans adamları ise şunlardır:

Defans hattına genel bir bakış attığımızda Chelsea’den kaleci dahil 4 oyuncu seçerken, İnter takımından sadece bir oyuncu seçmiştir.

En İyi Ön Libero Makelele

Hücum gücü yüksek takımlarda görünmez kahraman olan bu bölge oyuncuları aslında takımın tüm yükünü çekmektedir. Burada Mourinho’nun tercihi yine ilk dönem Chelsea takımındaki ön liberosu Makelele oldu.

Mourinho’nun tercih etmediği ön libero oyuncuları ise şunlardır:

En İyi Merkez Orta Saha Frank Lampard

Mourinho, orta saha tercihini Lampard’dan yana kullandı. Lampard dışında çalıştırdığı futbolculardan tercih etmediği orta sahalar şunlardır;
• Fabregas
• Maniche
• Stankovic
• Pogba
• Modric

En İyi On Numara Mesut Özil

Futbol takımlarının beyni diye adlandırılan on numara pozisyona beyin olarak tercihini Mesut Özil’den yana kullandı. Özil ile beraber listede bulunan ve tercih edilmeyen dünya yıldızı on numaralar ise şunlardır;

Orta saha bölgesine genel olarak baktığımızda Chelsea takımından 2 oyuncu tercih ederken, Real Madrid takımından bir oyuncu tercih etmiştir.

En İyi Sağ Kanat Forvet Eden Hazard

Bu bölgede yine birçok dünya yıldızı ile çalışmış olan kurt hocanın tercihi Hazard’dan yana oldu. Hazard normalde sol kanat futbolcusu olmasına rağmen oranın efendisi Ronaldo olacağı için sağ tarafa çekmiş olmalıdır.

Jose Moutinho kariyeri sürecinde çalıştığı diğer yıldız futbolculardan, sağ taraf için tercih etmediği futbolcuların bir kısmı ise şunlardır:

En İyi Sol Kanat Forvet Cristiano Ronaldo

Şimdiye kadar olan tercihlerde muhtemelen çoğu futbolsever, tercih edilmeyen oyuncular arasından birini tercih etmiştir. Fakat şüphesiz ki bu mevki için tek oyuncu Ronaldo’dur. Bu yüzden bu mevki için tercih edilmeyen oyuncuları yazmadık.

En İyi Santrafor Didier Drogba

Hücum gücü yüksek takımların iyi bir golcüye sahip olmaları büyük önem taşır. Jose Mourinho kariyeri boyunca birçok yıldız golcü ile çalıştı. Fakat bu yıldızlar arasından Mourinho’nun gol makinesi tercihi Didier Drogba oldu. Drogba ile aynı listede yer alan forvetlerden tercih edilmeyen diğer yıldızlar ise şunlardır;

İleri uca baktığımızda yine Chelsea takımından 2 oyuncu seçerken, diğer oyuncuyu Real Madrid’den seçmiştir.

- OKU HABER, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4180132/jose-mourinho-kariyeri-boyunca-calistigi-en-iyi-on-biri-secti