Dünya Sağlık Örgütü Nedir? DSÖ Nasıl Çalışır? DSÖ’nün Finansını Kimler Sağlıyor?

Dünya Sağlık Örgütü NedirDünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler çatısı altında kurulmuştur. İnsanların yüksek sağlık düzeyine ulaşması hedefiyle kurulan Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsü salgını dönemi sırasında ABD’den ileri derecede eleştiriler alıyor. ABD Başkanı Trump tarafından salgın nedeniyle de DSÖ suçlanmış ve aynı zamanda da bu ABD tarafından örgüte sağlanan fonda kesilmiş ve açıklanmıştı. Peki, Dünya Sağlık Örgütü Nasıl Kuruldu? DSÖ nasıl çalışır ve DSÖ’nün finansını kimler sağlıyor?

Dünya Sağlık Örgütü Nasıl Kuruldu?

Dünya Sağlık Örgütü ilk kez 1948 yılında kurulan bir örgüttür ve Birleşmiş Milletler çatısı altında kurulan bu örgütün merkezi Cenevre’de bulunmaktadır. 150 ülkede faaliyet göstermektedir ve DSÖ’de 7 bin kişiden fazla kişi görevlidir. Örgütün başına 2017 senesinde Etiyopyalı Tedros Adhanom Ghebreyesus 5 yıl süre ile başkan getirilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütüne Kimler Üyedir?

Dünya Sağlık Örgütüne Lihtenstein hariç olmak üzere 194 ülke üyedir. Türkiye’nin üyeliği ise 9 Haziran 1949 tarihinde, 5062 sayılı Kanunla DSÖ tüzüğünün onaylanmasıyla başlamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü Neden Kurulmuştur?

Dünya Sağlık Örgütü nedir soru ile birlikte neden kurulduğuda merak edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ nün kurulmasındaki amaç, DSÖ’nün kendi tüzüğünde şu şekilde geçmektedir:

"Tüm insanların mümkün olan en yüksek sağlık düzeyine ulaşmaları"

DSÖ hastalıklarda önlem amacıyla üye ülkelere tavsiyelerde bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Çalışma Alanları Nelerdir?

sıralanan 3 temel DSÖ'nün unsurudur.

Dünya Sağlık Örgütü Kimler Tarafından Finanse Ediliyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nde bütçe her 2 yılda bir yani 2 yıllık dönemler şeklinde belirleniyor. Buna müteakip 2020 ile 2021 yıllarının bütçesi ise 4.85 milyar dolarak olarak belirlenmiştir. Üye olan ülkeler nüfusa göre DSÖ’nün bütçesine katkıda bulunmaktadırlar. Ayrıca isteyen ülkeler gönüllü olarak da katkı sağlamaktadır. Ülke olarak ABD ile birlikte vakıf olarak da Bill Gates Vakfı en fazla katıda bulunan kuruluş olarak ön planda bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü Ne Kadar Başarılı ve Ne Kadar Başarısız?

Zaman zaman uluslararası sağlık konferansı da düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü, sağlık alanında özellikle üye ülkelerin uluslararası halk sağlığı konusunda çalışmaların sürdürmektedir.

DSÖ ile ilgili ve Dünya Sağlık Örgütü nedir sorusunun detaylı cevabı için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Koronavirüs ile ilgili tüm gelişmeler için lütfen sitemizi takip edin. Dünya Sağlık Örgütü nedir sorusunun cevabı 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4220176/dunya-saglik-orgutu-nedir-dso-nasil-calisir-dsonun-finansini-kimler-sagliyor