Koronavirüs Salgını Garip Rüyalara Sebep Oluyor! Rüyalarda Geçmiş Yeniden Yaşanıyor!

Koronavirüs salgını garip rüyalara sebep oluyor. Dünya genelinde yaşanan Koronavirüsü salgını nedeniyle insanların evlerinde kalmalarından kaynaklı meydana gelen depresyonlar, aile içi şiddetler gibi sorunlara bir yenisinin daha eklendiği bilimsel olarak ortaya çıktı. Pek çok kişide rastlanan garip rüyalar, alışılagelmiş yaşamdan uzaklaşmanın bir sonucu olarak ortaya çıktığı söyleniyor.

Rüyaların gün içerisinde yaşanan olayların bilinç altına işlemesi sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Rüyalarda görülen güzel şeyler ruh halindeki iyi olma durumunu yansıtırken, görülen kabuslar ise genelde yaşanılan stresi ve kaygıların bir sebebi olarak yorumlanıyor.

Bazı uzmanların yaptıkları açıklamalara göre karantina nedeniyle alışılagelmiş günlük yaşamdan kopmak insanlarda esinlenme eksiliği oluşturuyor. Bu nedenle de bilinçaltında yaşanan geçmişteki izler geri dönebiliyor.

Koronavirüsün Rüyalara Etkisi

Koronavirüsün rüyalara etkisi üzerine 5 farklı araştırma ekibinin farklı ülkelerdeki 600 kişiden aldığı örnekler neticesinde, rüyaların salgın nedeniyle ve etkisiyle farklı duygular gösterdiği tespit edilmiş.

Boston Üniversitesi nörologlarından Patrick McNamara bir açıklama yaptı. National Geographic 'e yaptığı bu açıklamada şu sözlere yer verdi:

 "Normalde yoğun duygu halini, özellikle de negatif duyguları incelerken hızlı göz hareketini (REM) kullanıyoruz. Gerçekten de pandemi yoğun bir stres ve anksiyete oluşturuyor.".

Lyon Nöroloji Bilimi Araştırma Merkezi ise yaptığı araştırmanın neticesinde Corona virüs salgınından dolayı meydana gelen rüyaların geçmişe gitme oranın yüzde 35 arttığı belirtti. Ve katılan kişilerin yüzde 15’nin eskiye nazaran daha fazla oranla kötü rüya gördüklerini açıkladı.

İtalya Uyku Bilimi Merkezi 'nden gelen açıklamada ise karantinada bulunan İtalyanlarda Parasomnia ’nın arttığınnın görüldüğü ifade edildi.

Roma Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaların sonucunca Luigi de Gennaro ise:

“2009 yılındaki L'Aquilla depremi sonrası hayatta kalan depremzedeler üzerinde yaptığımız araştırmada, uyku düzensizliği ve karabasan halinin depremin merkez üssüne olan mesafeye göre değişkenlik gösterdiği sonucuna vardık." sözlerini kaydediyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4220961/koronavirus-salgini-garip-ruyalara-sebep-oluyor-ruyalarda-gecmis-yeniden-yasaniyor