Koronavirüs İlacı Madagaskar Tarafından Bulundu Mu?

2019 yılı Kasım ayından beri Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs ilacı bulundu mu? Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olduğu ilan edildiğinden beri hastalıkla mücadelede her gün yeni bir yöntem ve ilaç iddiasıyla karşılaşmaya başladık. Aşı çalışmalarının devam ettiği virüs ile ilgili sevindirici bir haber de Madagaskar ülkesinden geldi.

Yerli halk tarafından sıtma ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitki ana madde olarak kullanıldı. Artemisia bitkisi ve bu coğrafyada yetişen birçok şifalı otun karışımından oluşan ilaç için “ Covid Organics” adı uygun görüldü.

Tanıtımını Cumhurbaşkanı Rojelina’nın yaptığı Koronavirüs ilacı için bütün gelirinin daha fazla geliştirilmesine harcanacağı ifade edildi. Cumhurbaşkanı ayrıca ilacı herkesin alabileceği uygun bir fiyata satışa sunacaklarını söyledi. Yaklaşık 3 gün sonra ilk siparişini Senegal Cumhurbaşkanından almayı başardı.

Covid-19 salgınından etkilenen Madagaskar ülkesinde halen devam eden vaka sayısı sadece 83 ve bu virüs nedeniyle ölen hiç kimse yok. Hastalanan kişilerden 39'u iyileşmiş durumda.
Dünya sağlık Örgütü ise bazı geleneksel tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavilerle hastalığın semptomlarının hafifletebileceğini kabul ediyor. Ancak bunlardan hiç birisi için hastalığa karşı koruyucu olarak kullanılacağı ve iyileştireceği konusunda bilimsel veriler ya da kanıtlar olmadığını bildirdi.

Madagaskar Corona Virüs İlacı İlk Siparişi Senegal Ülkesi’nden Aldı

Madagaskar,Koronavirüs ilacı ilk siparişini Senegal ülkesinden aldı. Cumhurbaşkanı Rojelina,geliştirdikleri ürün ile ilgili ilk sipariş haberini Twitter hesabından duyurdu. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından verilen siparişle Afrika’nın kendini korumak için harekete geçtiğini ifade etti.

Rojeline mesajın sonunda “Yaşasın, Afrika ve Afrika’nın tabii zenginliği!” ifadesini kullandı.
Diğer yandan Congo Demokratik Cumhuriyeti başkanı olan Afelix Thsisekedi de Rojelin’e çalışmalarından ötürü tebriklerini ve desteklerini ifade etti.

Sıtma ile birlikte son olarak da koronavirüs ilacı olarak lanse edilen Pelin Otu ve ile ilgili bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Pelin Otu (Artemisia) İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pelin Otu nerelerde yetişir? Pelin Otu faydaları nelerdir? Pelin Otu nasıl kullanılır? Gibi bilgilerle bu bitkiyi tanımaya çalışalım.

Pelin Otu (Artemisia) Nedir?

Artemisia bitkisi (Pelin Otu) adını sıtma tedavisinde kullanılmaya başlaması ile duyurmuştur. Bizim bildiğimiz adıyla Pelin Otu olan bu bitkiye bazı yörelerde Yavşan Otu da denilmektedir. Bu otu bizim Fitoterapi uzmanlarımız bazı hastalıklar için kür olarak uygulamaktadır.

Koronavirüs ilacı ana bileşeni olduğu öne sürülen bitki, Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde kendiliğinden yetişmekte olan endemik bir bitkidir. Diğer bölgelerde ise ekilirse yetişmektedir.

Artemisia Bitkisi ( Pelin Otu) Nasıl Kullanılır?

Artemisia (Pelin Otu) yaprakları ve çiçekleri bahar aylarında toplanıp gölgede kurutularak kullanılır. Tohumu alınmaz. Körpe yapraklar ve çiçekler şifa kaynağıdır. Çayı yapılarak içilir. Su kaynatılır bir fincan su için yarım tatlı kaşığı artemisia kullanılır. Kaynayan suyun içine kurutulmuş olan bitkiden koyulur ve 10 dakika kapağı kapatılıp demlenir. Tadı acı gelirse balla tatlandırılabilir.

Sadece 3 hafta her gün sadece 1 fincan tüketilmelidir. Hamileler ve emziren anneler asla kullanmamalıdır. Üç hafta sonra bir ay ara verilmeli sonra tekrar kullanılması gerekirse 3 haftadan daha fazla kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Pelin Otu ve Pelin Otu Ekstaktı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Artemisia bitkisi nam-ı diğer Pelin Otu aşağıdaki rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Pelin Otu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şifalı bitki gibi bu bitkinin de kullanım talimatlarına dikkat ederek kullanmalıdır. Kullandığınızda diğer bir rahatsızlığını tetikleyecek ise kullanmamak daha iyi bir seçenektir. Sürekli hastalığı olanlar bir fitoterapi uzmanına danışmadan kullanmamalıdır. Yan etkiler çok fazla hissedilirse kullanımı derhal sonlandırılmalıdır.

Madagaskar tarafından Koronavirüs ilacı olarak tanıtılan karışımın içinde başka bitkilerden elde edilen özütler de var. Ayrıca laboratuvar ortamında geliştirilmiş olduğundan bizim evde bu ilacı yapabilmemiz mümkün değildir. Ama bağışıklığı güçlendirmek için üç haftayı geçmemek şartı ile Pelin Otu çayı tüketilmesinde uzman görüşü alındığı takdirde sorun olmayacaktır.

Corona virüsü nedeni ile Türkiye yaklaşık 40 gündür karantina altında. Canlı yayın haberleri veya tv yayın akışı her saati korona haberleri ile doldu taştı. İlacın bulunması halinde büyük bir nefes alınacağı aşikar. İnsanlar karantina altında film izle, spor yap, teknoloji takip et derken türlü aktivitelere yöneldiler. Hava durumu haberleri havaların güzelleştiği haberlerini vermeye başladıkça, yetkililer önlemleri artırmaya başladı. İnsanların dışarı kontrolsüz çıkmasını engellenmek için gerekli tedbirleri tamamladılar.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4307645/koronavirus-ilaci-madagaskar-tarafindan-bulundu-mu