Corona Virüsle Mücadelede Kadınlar Erkeklerden Neden Daha Dayanıklı? Kadınların Gücünü Bilim Adamları Açıklıyor

Bilim adamlarına göre, corona virüs salgınının da içerisinde bulunduğu enfeksiyon grubu hastalıklara karşı kadınlar erkeklerden çok daha güçlü direnç gösteriyor. Yeni tip corona virüs yani Covid-19 salgını kontrol sürecinde ise Çin’de hayatını kaybeden erkeklerin kadınlardan daha fazla olması, kadınların daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olup olmadığını gündeme getirdi.

Yeni Tip Corona Virüs Bağışlık Sistemini Etkiliyor

Yeni tip corona virüs salgını bağışıklık sistemi güçsüz kişilere zarar vererek ölümcül sonuçların oluşmasına neden oluyor. Bugüne kadar çok kısıtlı sayıdaki vaka dışında çocuklara zarar vermeyen corona virüs salgını , daha çok bağışıklık sistemi güçsüz kişileri etkiliyor. 

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Verileri Ortaya Çıkardı

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, corona virüs salgını ile mücadelede kadınların çok daha güçlü bir hastalık geçmişi yaşadığı ortaya çıktı. Çin'de toplanan verilerde aynı oranda virüs bulaşan erkeklerin yüzde 2.8 oranında ölüm yaşanırken; kadınlarda ise bu oran 1.7 olarak belirlendi. 

SARS ve MERS Salgınlarında da Kadınlar Güçlü Çıkmıştı

Daha önce dünyayı etkisi altına alan SARS ve MERS salgın hastalıklarında da kadınların bağışıklık sistemi erkeklerden daha güçlü çıkmıştı. 

Dünya sağlık araştırmaları yapan Annals of Internal Medicine dergisinin 2003 verilerine göre, SARS salgını döneminde hastalığın bulaştığı kişi sayısı kadınlarda erkeklerden çok daha fazla iken; erkek ölüm oranı kadınlarındakinden yüzde 50 daha fazla idi.

Aynı durum MERS hastalığında da tespit edildi. MERS virüsü bulaşan erkek hastaların yüzde 32 'si hayatını kaybederken; kadınların yüzde 25.8'i hayatını kaybetti. 

Erkek Bağışıklık Sistemi Neden Güçsüz ?

Erkek bağışıklı sistemi konusunda doktorlar iki kola ayrılmış durumdalar. Bir kısmı erkeklerin biyolojik olarak daha güçsüz olduğunu dile getirirken; bir kısmı ise yaşam koşullarının bunu tetiklediğini ifade ediyor. İşte, doktorlara göre erkeklerin bağışıklık sistemi neden güçsüz sorusunun cevabı:

1 - Sorumluluk

Erkek egemen topluluklarda erkeklerin iş ve ev koordinasyonunda çok fazla yorulduğunu dile getieren bir kısım doktor, sorumluluk ve stresin bağışıklığı düşürdüğüne işaret ediyor. 

2 - Sigara İçmek

Sigara içme konusunda erkeklerin daha fazla tüketici olmalarının da bağışıklık sistemi zayıflatıcı etkisinin olduğunu dile getiren doktorlar, erkeklerin fiziki olarak daha ağır işlerde çalışıyor olmalarını da konu ile yakından ilişkili bulmaktadır. 

3 - Beslenme Alışkanlığı 

Ayrıca erkeklerin beslenme alışkanlığı konusunda kadınlar kadar seçici olmadığını dile getiren doktorlar, bu konunun da bağışıklık ile yakından ilgili olduğunu belirtmektedir. 

4 - Önemsememe

Erkeklerin kadınlara göre virüsü daha az önemsediğinin altını çizen bilim adamları, "Bana bir şey olmaz" düşüncesinin hakim olduğunu bu nedenle daha fazla hasta olduklarını dile getiriyor.

Kadın Bağışıklık Sistemi Neden Daha Güçlü

Uzmanlar, kadınların sahip olduğu yaşama arzusunun bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalı olduğunu dile getirirken, neslin devamını sağlayan cins olan kadınların erkeklere göre hayatta kalma konusunda çözülememiş bir avantaja sahip olduğunu belirtiyor. 

1 - Kadınlık Hormonu Corona Virüs ile Mücadelede Etkili Olabilir

Bir diğer hipoteze göre ise kadınlık hormonu olan östrojen ile corona virüs arasında bir bağlantı bulunuyor. Kadınların taşıdığı X kromozomunda yer alan iki adet XX değeri, kadınların daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlıyor. 

2 - Aşıya Cevap Verme

Yapılan araştırmalar, kadınların aşılara verdiği geri dönütün daha hızlı ve olumlu olduğunu dile getirmektedir. Aşıların da bağışıklık sistemi güçlendirme etkisi olduğu için bu durumun kadınlar üzerinde oldukça etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. 

Kadınların Güçsüz Kaldığı Hastalıklar

Birçok yönden enfeksiyon kaynaklı hastalıklarla mücadele noktasında başarılı olan kadınlar, romatizma, kemik erimesi ve diş rahatsızlıkları gibi otoimmün hastalıklara karşı daha güçsüz olduğu bilinmektedir. 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4311848/corona-virusle-mucadelede-kadinlar-erkeklerden-neden-daha-dayanikli-kadinlarin-gucunu-bilim-adamlari-acikliyor