Fatih Portakal'a İddianame Şoku! Üç Yıla Kadar Hapis İstemiyle İddianame Hazırlandı!

Geçtiğimiz günlerde aldığımız Fatih Portakal hakkında hazırlanan iddianame haberi Fox TV sunucusunu büyük şoka uğrattı. İstanbul Başsavcılığı, Fatih Portakal hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Nedeni ise Bankacılık Kanunu 74. maddesinin ihlal edilmiş olması iddiası. 

Fatih Portakal İçin 1 Yıldan 3 Yıla Kadar Hapis İsteniyor

Fatih Portakal Twitter hesabından yayınladığı bir paylaşım nedeni ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunularak, soruşturma başlatıldı.

Fatih Portakal İçin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemine neden olan paylaşım ise şu şekilde idi:

 “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!”

Yatırımcıları Yönlendirmeye Çalışıyor İddiası

Cumhuriyet Başsavcılığı makamına yapılan suç duyurusunda, Portakal'ın söz konusu olan paylaşımı ile bankalardaki vadeli mevduatı olan veya bankalarda tasarruf hesabı olan müşterilerin paralarının devlet tarafından corona virüsle mücadele döneminde isteneyeği sonrasında ise geri ödeneceği algısını oluşturmaya çalıştığı ifade edildi. 

Soruşturma yürütülürken, iddianeme içerisinde Fatih Portakal'a açılan davaya konu olan Twitter linkinin İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 8 Nisan 2020 tarihinde erişim engeli getirildiği not düşüldü. 

Şüphelinin Algı ve Kanaat Oluşturmaya Çalıştığı Kanaatine Varılmıştır

Cumhuriyet Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianemede şu sözlere yer verildi: 

“Bankacılık Kanunu 74’ncü madde gerekçesi ve ülkemizin Kovid-19 ile yaptığı mücadele ortamı dikkate alındığında, şüphelinin yaptığı paylaşımın bankalarda mevduatı ve tasarrufu bulunan mudilerin paralarını devlet tarafından korona virüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu kanaatine varılmıştır” 

Bankalar İçin İtibarın Korunması Maddesi İhlal Edildi

Hazırlanan iddianamede, 5411 sayılı Bankacılık Kanununu 74. maddesinde yer alan 

“Basın Kanunu’nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri aracılığıyla bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” 

ifadesi dayanak alındı. 

Hükmün ihlal edilmesi durumunda ise kişinin alacağı ceza şu şekilde açıklandı: 

“Bu Kanunun 74’üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Fiil sonucu özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilebilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur.”

Hakkında iddianame hazırlanan Fatih Portakal ilse bu süreçte yazılı savunması ile bulundu. Yazılı savunması içerisinde yer alan 

“Paylaşımım tamamen ironi niteliğindedir” 

ifadesi dikkat çekti. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4316472/fatih-portakala-iddianame-soku-uc-yila-kadar-hapis-istemiyle-iddianame-hazirlandi