Coronavirüs Cenazesinde Part İmparatorluğu Mezarı Bulundu! O İskeleti Görenler Çok Şaşırdı!

İran'ın Mazenderan eyaletinde,  koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir kişinin cenaze defni sırasında Part İmparatorluğuna ait mezar bulundu. Mezardan çıkarılan iskelette keşfedilen tıbbi detay ise büyük şaşkınlığa neden oldu. 

Mezar Alanından Asker İskeleti Çıktı

İran resmi haber ajansı olan IRNA 'ya verdiği röportajda önemli detaylara dikkat çeken Ali Ramazani Paçi, İran'a bağlı Saçi ilçesinde yapılan cenaze defni sırasında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir kişi için açılan mezarda Part İmparatorluğu (M.Ö 247 - M.S 224) döneminde yaşadığı düşünülen bir asker iskeleti ve yanında çok sayıda askeri malzeme bulunduğunu ifade etti:

"Sağlık Bakanlığının Covid-19'dan ölenler için belirlediği kurallara göre derinliği fazla olan bir mezar kazılırken antik dönemden kalma bir mezarı keşfettik. Ne yazık ki, mezar iş makinesi nedeniyle bir miktar zarar gördü." 

Asker İskeletinde Diş İmplantı Detayı Arkeologları Şaşırttı

Corona virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişinin mezar yeri kazılırken keşfedilen asker iskeletinde yer alan diş implantı büyük şoka neden oldu. 

"2300 yıllık bu askerin dişlerine implant yapıldığı anlaşılıyor." 

İskelet ve Yanındaki Eşyalar Yetkililere Teslim Edildi

Ali Ramazan Paçi ve ekibinin büyük özenle incelediği Part İmparatorluğu döneminde yaşadığı düşünülen asker iskeleti ve eşyaların yetkililere teslim edildiğini dile getirdi. Ünlü tarihçi, 2 yıl kadar önce de yine aynı mezarlıkta defin işlemi sırasında 3 bin 500 yıl önceye ait antik çağ eserlerinin bulunduğunu not etti. 

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4322196/coronavirus-cenazesinde-part-imparatorlugu-mezari-bulundu-o-iskeleti-gorenler-cok-sasirdi