Vaka Sayısında Artış Var: Fahrettin Koca Uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 6 Mayıs koronavirüs vaka tablosunu açıklarken önemli bir uyarıda bulundu:

"Yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı hasta sayısı her ne kadar azalmış olsa da vaka sayılarında artış oldu. Vatandaşlarımızı tedbirlere mutlaka uymalı çünkü virüs bulduğu her fırsatı kullanıyor."

dedi.

Koca, her gün olduğu gibi 5 Mayıs koronavirüs vaka tablosunu twitter hesabından paylaştı. Son paylaşılan bu veriye göre 30 bin 303 test yapıldı (son 24 saatte) ve 2 bin 253 yeni tanı kondu. Yine son 24 saatte 64 kişinin hayatını kaybettiği Fahrettin Koca'nın paylaştığı verilerde gözlemlendi. 

Bu rakamlardan sonra Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü tarih olan 11 Mart'dan bu yana koronavirüs salgını yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 584 oldu. Vakaların toplam sayısı ise 131 bin 744'e yükseldi. Koronavirüs salgınına yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise son 24 saatte 4 bin 917 arttı. Böylelikle iyileşen hasta sayısı 78 bin 202 oldu. 

Fahrettin Koca: Tedbirlere Mutlaka Uymalıyız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 6 Mayıs verilerini açıklarken tedbirlere muhakkak uyulması gerektiğini vurgularken, twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç duyan hasta sayısı azaldı. Yeni vaka sayısında, sokağa çıkma kısıtına ara verilen günlerden kaynaklanan, beklenen sınırlar içinde bir artış oldu. Virüs bulduğu her fırsatı kullanıyor. Tedbirlere mutlaka uymalıyız"

Bakan Koca, her gün twitter hesabından toplam vaka sayısını açıklamaya devam ediyor. Kaç vaka tespit edildi, kaş kişi hayatını kaybetti, yeni vaka tespit artışı var mı, bunların hepsi gün be gün katydedilerek halka açıklanıyor. Yoğun bakım sayısı bilgilendirmesi yapılırken, koronavirüs vaka sayısı artışı ya da azalması, normalleşme sürecine ne zaman gireceğimiz hakkında ipucu veriyor. Türkiye de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında gözle görülür bir azalma mevcut. Türkiye günlük koronavirüs tablosunu Sağlık Bakanlığı'nın resmi sitesinden de takip edebilirsiniz.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4335351/vaka-sayisinda-artis-var-fahrettin-koca-uyardi