Kanada Koronavirüs İçin Özel Diyaliz Tedavisi Geliştirdi!

Kanadalı bilim insanları koronavirüs hastalarının tedavisi için özel diyaliz tedavisi geliştirdi! Diyaliz makinesi kullanılarak farklı bir tedavi metodu ile Covid-19 hastalarını iyileştirmeyi planlıyor. Tedavide kullanılacak diyaliz cihazının hastanın beyaz kan hücrelerini, hiperinflamasyon ile savaşmak amacıyla tekrar programlayarak çalıştığı bildirildi.

Koronavirüs Tedavisinde Diyaliz Cihazı!

Kanada’nın London şehrinde Lawson Sağlık Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, farklı bir diyaliz yöntemi ile yapılan tedavinin dünyada bir ilk olduğu bildirildi. Yapılan açıklamada gerçekleştirilen bu yöntemle ise koronavirüsün tedavi edilebildiği de enstitü tarafından ayrıca açıklandı. Bu yeni tedavinin, virüsün ağır hastalarda ayrıca bir stokin fırtınasına da neden olabileceğini gösteren kanıtlara dayandığı ifade edildi.

Enstitünün Doktorlarından Dr. Chris McIntyre yaptığı açıklamada sitokin fırtınasının hiperinflamatuar duruma yol açtığını belirtti. Ve Küresel ilaç sıkıntısı ile hiperinflamasyon ilaçlarının sınırlı olması gibi endişeler nedeniyle Koronavirüse karşı daha fazla tedavi alternatifleri keşfetmeye çalıştıklarını da ayrıca vurguladı.

Dr. McIntyre yaptığı açıklamaya,

"Bu bizde, hastanın kanını vücudun dışında tedavi etme fikri doğurdu. Bağışıklık tepkisini değiştirmek için iltihap ile ilişkili beyaz kan hücrelerini yeniden programlayabiliriz. Nihai hedef hastanın hayatta kalmasını sağlamak, iyileştirmek ve oksijen ve ventilasyona bağımlılıklarını azaltmaktır."

Sözleriyle devam etti.

Uygulanacak olan yeni tedavinin, ekstrakorporeal lökosit modifiye olarak adlandırılan cihazın modifiye edilmiş standart bir diyalizöre odaklandığı ve bu cihazla hastanın vücudundaki kanının bilinen diyalizden çok daha yavaş bir devreyle çıkarıldığı sonrada beyaz kan hücreleninin hedeflenip dönüştürmek için bazı belirli seviyelerde biyokimyasal bileşenlerin de kullanıldığı ayrıca ifade edildi.

Enstitü tarafından yapılan açıklamada ise,

“Tedavi gelişiminin, yeniden programlanmış beyaz kan hücrelerinin, tekrar dolaşıma sokulduktan sonra, bağışıklık sisteminin yeni tip koronavirüse karşı artan hassasiyetinden etkilenen organlarda hiperinflamasyonla savaşmaları şeklinde programlandığı”

bildirildi.

Bu tedavi yönteminin Victoria Hastanesi ve London Üniversite Hastanesi’nde yatan ve durumları kritik olan 40 gönüllü koronavirüs hastasında test edileceği ve neticelerin ise tüm kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4337104/kanada-koronavirus-icin-ozel-diyaliz-tedavisi-gelistirdi