Sevda Noyan’a Ailesinden Hakaret Davası

Sevda Noyan, geçtiğimiz günlerde özel bir TV kanalında, darbe ile ilgili söylemlerde bulunmuş ve büyük tepkiler almıştı. Konuşmasında halkı tahrik edici ve şiddete yönlendirici sözleri herkes tarafından eleştirilmişti. 15 Temmuz kursağımızda kaldı diyen Noyan’a bir tepki de ailesinden geldi. Noyan’ın ailesi kendisine hakaret davası açacaklarını açıkladılar.

Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programına katılan Sevda Noyan, 15 Temmuz ile başlayan konuşmasında tepki çekecek sözler kullanmıştı. Noyan konuşmasında

“ 15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile en az 50 kişiyi götürür, benim listem hazır.”

dedi.

Noyan’ın bu sözleri sosyal medyada büyük bir tepki aldı. Alınan tepkiler üzerine Noyan herhangi bir geri adım atmadığı gibi konun üzerine gitmeye devam etti. Gelen tepkiler üzerine Kanal 7 Medya grubu sosyal medya üzerinden bir özür mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda Noyan’ın sözlerini “maksadını aşan sözler” olarak nitelendirdiler.

Tepkiler arasında RTÜK bir şey yapmayacak mı? Soruları oldukça çok dile getirildi. Bu mesajlar ve tweetler üzerine RTÜK üyesi İlhan Taşçı sosyal medya hesabından bir duyuruda bulundu. Taşçı paylaştığı mesajda Noyan’ı maksadını aşan sözlerden dolayı çok mesaj aldığını bu nedenle RTÜK üst kuruluna dilekçe vereceğini söyledi.

Noyan Ailesi'nden Sevda Noyan’a Hakaret Davası

Ülke TV’de yayınlanan programda sarf ettiği sözler üzerine herkesten tepki alan Noyan son olarak ailesinden de büyük bir tepki aldı. Noyan ailesi, programda sarf edilen sözlerin ailemizin saygınlığına yakışmamakta, ailemize zarar veren sözler olarak nitelendirdi. Aile üyeleri şu açıklamada bulundu;

“3 Mayıs 2020 tarihinde Ülke TV isimli televizyon kanalında yayınlanan Arafta Sorular programına katılan Sevda Noyan isimli şahıs; ailemizi ve Noyan soyadının saygınlığını zedeleyen birtakım görüşlerini hayasızca dile getirerek hepimizi derinden yaralamıştır.
Aile bireylerimizden Münip Engin Noyan’ın halihazırda nikahlı eşi olan Sevda Noyan’ın önce insanlık ve sonra ailemiz adına akıl ötesi, çirkin ve utandırıcı olan bu açıklamaları hiçbir şekilde Noyan Ailesi’nin hiçbir bireyinin düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Sevda Noyan, ailemizin soyadını evlilik yolu ile almış olup, bu şahsın ne kimliği ne de düşünceleri ile hiçbir şekilde ailemiz tarafından benimsenmemiştir.
Cumhuriyet döneminin ilk valilerinden olan büyük babamız rahmetli Ahmet Refik Bey’in soyadı kanunu ile aldığı, babamız DR. Abbas Erdoğan Noyan’ın ve ailemizin diğer bireylerinin onurla taşıdığı Noyan soyadının, bu şekilde kirletilmesi bizleri fazlasıyla rahatsız etmiş ve üzmüştür.
Değerli dostlarımız, iş çevremiz, öğrencilerimiz ve aynı soyadını taşımamakla beraber akraba ve hısımlarımız olanlar;
Sevda Noyan isimli bu şahsın düşünce ve tutumlarının hiçbir şekilde bizler ve ailemizle ilişkilendirilmemesini rica ediyoruz.
Noyan ailesi bireyleri olarak kendisini şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz.
Noyan ailesi olarak bu şahısa aile ismimizin saygınlığını kirlettiği için hakaret davası açarak hukuki süreci başlatacağız. Saygılarımızla.”

Bu açıklamayı yapan Noyan ailesi büyük bir tepki ile davalarını ilan etmiş oldular.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı’dan Açıklama

Taşçı, gelen mesajlar ve tepkiler üzerine halk nezdinden infial oluşturan bu sözleri RTÜK üst kuruluna taşıyacağını söyledi. Bu konuyu yakından takip edeceğini ve bu konuşmaların bir suç teşkil ettiği iletti. Kanunda, TV programında sarf edilen sözlerin “toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” olarak nitelendirildiğini bu nedenle de suç unsuru olduğunu açıkladı.

Sevda Noyan Ne Söyledi?

Esra Elönü’nün programına katılan Noyan, darbe ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yaptığı açıklamalarda 15 Temmuz’un kursaklarında kaldığını istediklerini tam yapamadıklarını ifade etti. Boş bulunduk sözü ile hazırlıksız yakalandıklarını, yoksa ailesinin en az 50 kişiyi götüreceğini dile getirdi. Bu maksadını aşan sözlerin devamında biz maddi manevi donanımlıyız ve liderimizin yanındayız, asla yedirmeyiz dedi.

Sözlerinin devamında açıkça elinde liste olduğunu ve komşularından 3-5 kişiyi hedef aldığını söyledi. Bu açıklamalara Haber 7 yazarı Esra Elönü, o zaman dört ayaklarını denk alsınlar diyerek destek verdi.

Yazar Sevda Noyan sonraki gün Cüneyt Özdemir’in programına konuk oldu. Orda da sözlerini savundu ve gerekirse elime geçen her şeyle mücadele ederim dedi. Cüneyt Özdemir konuşmalar üzerine yayını erken sonlandırma kararı aldı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4340532/sevda-noyana-ailesinden-hakaret-davasi