TÜİK’e Göre Türkiye de Hiç “Ev Erkeği” Yokmuş!

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) açıkladığı resmi verilere göre adeta “Türkiye de hiç ev erkeği yok” dedi. Peki bu durum ne kadar mümkün olabilir? Türkiye İstatistik Kurumu açıkladığı veriler de Türkiye de 11 milyon 222 bin “ev işiyle uğraşan” insan var ve bunların hepsi kadın dedi. İşte, detaylar!

TÜİK Her Sene İşsizlik Verilerini Açıklıyor

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) her sene işsizlik sayısını açıklarken, iş gücüne dahil olmayan insan sayısını da belirtiyor. İş gücüne katkıda bulunmayan kişiler işsiz değil potansiyel iş gücü olarak sayılıyor. TÜİK’in Şubat 2020 itibari ile yaptığı araştırmaya göre şuan Türkiye de 15 yaşın üstünde 62 Milyon 119 bin insan yaşıyor. 62 milyon 119 bin kişinin ise neredeyse yarısından fazlası iş gücü içerisinde bulunmuyor. Bu da 31 milyon 137 bin gibi bir rakam ediyor ki verilen verilere bakılırsa bu rakam bir hayli fazla.

İş Gücüne Dahil Olmayan Yüzde 36’lık Kısım Ev İşleriyle Meşgul!

TÜİK verilerine göre iş gücüne dahi olmayan insanların büyük nedeni ev işleriyle uğraşmaları. Bu sayıda azımsanamayacak kadar fazla. Türkiye de iş gücüne dahi olmayan insanların %36’sı TÜİK verilerine göre ev işi yaptıkları için bu güce dahil olmuyorlar. Fakat işin enteresan tarafı TÜİK’in verileri bu %36’lık dilimin hepsi kadın ve hepsi ev hanımı! Aynı verilere göre evde oturanlar arasında hiç erkek bulunmuyor.

Kadınların İstihdam Oranı Ne?

Kadın istihdam oranı TÜİK verilerine göre Türkiye de 8 milyon 276 binken istihdam da olan erkek sayısı ise 18 milyon 477 bin.  Bu oranlara bakıldığında Türkiye de iş gücüne dahil olan kadınların yüzdesi %30,1 iken toplamda istihdam edilen kişi sayısı 26 milyon 753 bin olarak kayıtlara geçti.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4346431/tuike-gore-turkiye-de-hic-ev-erkegi-yokmus