Çocuk Doğurmak İçin En İdeal Yaş 12 Diyen Profesöre Soruşturma

Aydın Üniversitesi Profesörü Muttalip Kutluk Özgüven, 12-17 yaş arası kız çocuklarını süper kadın olarak nitelendirdi. Akit TV’de katıldığı programda skandal sözlere imza atan Prof. Özgüven sosyal medyada büyük tepki ile karşılaştı. 12-17 yaş aralığında ki kızların doğurganlık açısından en verimli dönemlerinin olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Akit Tv'de yayınlanan Derin Kutu programına katılan Aydın Üniversitesi’nde görevli Prof. Muttalip Kutluk Özgüven skandal açıklamalarda bulundu. Özgüven’e göre kız çocuklarının 12-17 yaş aralığı doğurganlık açısından en verimli dönem olarak görülüyormuş. Bu savunmasını bilimsel araştırmalara yönlendirerek de desteklemeye çalıştı.

Süpermen Yok Ama Süper Kadın Irkı Var

Özgüven’in sosyal medyada büyük tepki toplayan sözleri şu şekilde;

“ Süperman diye bir şey yok hayal kahramanı ama, süper kadın diye bir ırk var. Ve bu da 13-16 yaş arasında, istediğiniz doktora sorun. 12-17 de olur. Çok muazzam rejenerasyon kabiliyeti var, vücudu mükemmel. Bu yaş ilk çocuğu doğurmak için en ideal yaş olarak belirlenmiş.”

Bu sözleri söyleyen Özgüven daha sonrasında;

“ Şuan ki toplumda değil, şuan ilk ben karşı çıkarım. Yani 15 yaşındaki birinin evlenmesine çünkü zihnen hazır değil.”

Dedi. Bu sözleri ile her ne kadar kendini kurtarmaya çalışsa da halk nazarında bir karşılığı olmadı. 15 yaşındaki çocuğun zihniyeti hazırsa her şey normal görülecek o zaman yorumu yapıldı. Bu sapık zihniyeti kabul etmiyoruz yorumları ile Özgüven'e sert tepkiler verildi.

Aydın Üniversitesi Pofesör Hakkında Hukuki Süreç Başlattı

Aydın Üniversitesi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Prof. Özgüven hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Özgüven’in sözlerine katılmadıklarını ve kendisini şiddetle kınadıklarını ifade ettiler. Aydın Üniversitesi yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Üniversitemizde görev yapmakta olan Prof. Dr. Kultuk Özgüven’in katıldığı tv programında yaptığı açıklama şahsi düşünceleri olup kabul edilmesi mümkün değildir. Kendisini şiddetle kınıyoruz. Söz konusu personel hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. Kamuoyuna duyurulur.”

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4370134/cocuk-dogurmak-icin-en-ideal-yas-12-diyen-profesore-sorusturma