Zoom Eğitim Teknolojisi ile Öğretimde Çığır Açıyor!

Zoom Eğitim Teknolojisi, kişilerin karşılıklı olarak birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir uygulamadır. Sosyal mesafenin arttığı şu günlerde zoom uygulamasını kullanmak, kişilere pek çok kolaylık sağlamaktadır. Görüntülü konuşma yapmaya imkan tanıyan uygulama, bu sayede, uzun mesafeleri kısaltmaktadır.

Artan koronavirüs vaka sayısı dolayısıyla özellikle eğitim sisteminde Zoom uygulaması çok yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Eğitim sürecinde kullanılan uygulama için, Milli Eğitim Bakanlığı ile Zoom uygulaması arasında bir anlaşma yapılmıştır. Uygulama, ücretsiz olarak sunulduğu için herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilmektedir

Zoom Programı Nasıl Yüklenir ?

Zoom programı indir işlemi oldukça kolaydır. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanmak için yazılımın kendi web sitesine girmek gerekmektedir. Uygulamanın sitesine girildiğinde, ücretsiz olarak kayıt ol seçeneği tıklanmalıdır. Seçenek tıklandıktan sonra internet sitesi üzerinden mail adresinin girilmesi istenmektedir. Mail adresi, internet sitesinden üzerinde istenen alana yazıldıktan sonra, doğrulama linki gönderilmektedir. Doğrulama linki sayesinde, uygulamayı ücretsiz olarak çok kısa sürede indirmek mümkündür. Doğrulama linki üzerinden indirme seçeneği tıklanarak program fazla internet verisi ihtiyacı olmadan Zoom programı indirme işlemi tamamlanmaktadır.

Zoom Uygulamasında Online Eğitim Nasıl Verilir?

Zoom Cloud Meeting uygulaması açıldığında online ders yapmak için New Meeting sekmesi seçilmelidir. Zoom giriş işleminden sonra yeni ders kaydı açıldığında, kullanıcılara özel bir ID numarası verilmektedir. Verilen numarayı, eğitim almak isteyen öğrencilere vermek gerekmektedir. Uygulama üzerinden ders vermek için Start Meeting sekmesi seçilmelidir. Start Meeting ile açılan ekranda; mikrofon açma kapama, kamera açma kapama gibi özellikler yer aldığı gibi aynı zamanda öğrenci sayısını gösteren bir bölüm de bulunmaktadır. Ders almak isteyen öğrencilerin herhangi bir ders kaydı açmadan online derslere katılmaları mümkündür. Zoom Eğitim Teknolojisi ile derslere katılım için yalnızca dersin özel numarası kullanılmaktadır.

Uygulama Güvenli Midir?

Zoom üzerinden online dersler verilebildiği gibi online görüşmeler yapmak da mümkündür. Hatta pek çok konferansın Zoom uygulaması üzerinden düzenlendiği bilinmektedir. Uygulama üzerinden toplantı sürelerinin belirlenmesi, kullanıcıların gösterdikleri performansın analiz edilmesi gibi belli başlı özellikler, toplantı sırasında görüntülenebilmektedir. Uygulama üzerinden herhangi bir güvenlik açığı tespit edilememiştir. Uygulama sırasında toplantı oturumu açılmışsa toplantıya katılan kişilerin IP adresi, konum verileri, işletim sistemi bilgilerine de yönetici olan kişi tarafından erişmek ve bunları görüntülemek mümkün olmaktadır.

Uygulamanın Göze Çarpan Özellikleri Nelerdir?

Zoom uygulamasında arka planı değiştirmek oldukça kolaydır. Böylelikle istenilen arka plan üzerinden görüşmeler yapılabilmektedir. Uygulama, akıllı telefonlar üzerinden ya da bilgisayar aracılığı ile kullanıldığında arka planı değiştirmek için sanal ayarlara girilmesi gerekmektedir.

Sanal ayarlara girilerek istenilen arka plan seçilmektedir. Görüntülü konuşmaya başlamadan önce mikrofon ya da kameranın İlk seferde açık ya da kapalı olmasını ayarlamanız mümkündür. Böylelikle beklenmeyen görüntülerin konuşmanın ilk açılışı sırasında ortaya çıkması önlenebilmektedir. Zoom programı video konferans konusunda sunduğu pek çok özellik sayesinde kısa sürede dünya genelinde pek çok kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır.  

Zoom Nasıl Kullanılır ? 

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4784070/zoom-egitim-teknolojisi-ile-ogretimde-cigir-aciyor