Moodys'ten Korkutan Türkiye Açıklaması Ekonomi Yüzde 5 Küçülecek!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s yaptığı bir açıklamada Türkiye ekonomisinin Covid-19 salgının oluşturduğu etki nedeniyle 2020 yılında yüzde 5 oranında küçüleceğini belirtti. 2021 yılında ise yüzde 3,5 oranında büyüyerek kısmi toparlama göstereceğini ifade eden Moody’s, daralmanın bankaların kredi profillerini de olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.

Kuruluş yaptığı açıklamada, küçülmenin kredi geri ödeme kapasitesini daraltacağını ve sorunlu kredilerde de arışa neden olacağını söyledi. Bu durumunda bankalar üzerinde baskı artışına neden olacağını açıkladı. Moody’s, ayrıca Türk bankacılık sitemi hakkında rapor yayınlayarak Türk Lirasındaki değer kaybı nedeniyle de sıkışmaya sebep olacağını vurguladı.

Moody’s En Çok KOBİ’lerin Turizmin ve Ulaşımın Etkileneceğini Açıkladı!

Moody’s raporda, ekonomik zayıflıkların geniş tabanlı olduğunu belirtti. Ayrıca hem küçük hem de orta büyüklükte olan işletmeler (KOBİ), ulaşım ve turizm firmaları ile daha yoğun çalışan bankalarında daha yüksek risklerinin olduğunu vurguladı. Açıklanan raporda ekonomideki yavaşlama sebebiyle kredi artışında da yavaşlama ve yüksek kayıp karşılık oranları sebebiyle de bankaların karlılığının düşeceği belirtildi. Ayrıca 2019’da yüzde 5 olan sorunlu kredilerin oranının da ciddi seviyede yükseleceği bildirildi.

Moddy's tarafından yapılan uyarılarda içinde bulunulan süreçte Türk bankalarının kısa vadeli döviz ihtiyacının olacağını belirtildi. Bu süreçte ülkede yatırım yapan yabancı kaynakların risk almaktan çekinmelerinin sonucunda yabancı sermayede yaşanacak düşüş ile piyasada kırılganlık oranında yükselmeler olabileceğini belirtti.

Ayrıca kuruluş, 2020 yılında Türkiye ekonomisi için öngördüğü yüzde 3 oranındaki büyümeyi de salgından hemen sonra Mart ayında yüzde 1,4 oranında küçülme şeklinde güncelleme yapmıştı. Yaptığı bu son bankacılık raporuyla da küçülme tahminini daha da artırmış oldu.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4791860/moodysten-korkutan-turkiye-aciklamasi-ekonomi-yuzde-5-kuculecek