Çorum’da Şaşırtan Olay Odun İçinde 43 Yıllık Mektup Bulundu

Çorum’un İskilip ilçesinde eşi benzerine rastlanılmayacak bir olay yaşandı. Yakmak için fırınına odun alan bir vatandaş, odun içerisinde cam kavanozda muhafaza edilmiş bir mektup buldu. Fırıncı, mektubun sahibini buldu ve emaneti yerine ulaştırdı.

Çorum’un İskilip ilçesinde ikamet eden Salih Yiğit isimli vatandaş, fırıncılık yaparak geçimini sağlıyor. Fırınında yakmak için bir miktar odun satın almıştı. Aldığını odunları fırın için uygun boya getirmek istedi ve odunları kırmaya başladı. Odunları kırmaya başlayınca ortaya 43 yıllık bir emanet çıktı. Kırdığı çam odunun içinden bozuk paralar, mektup ve bazı fotoğraflar bulan fırıncı büyük şaşkınlık yaşadı.

Ağaç içinde şişe içerisinde muhafaza edilmiş mektup ve paraları bulan Yiğit, yaşadığı kısa süreli şaşkınlık sonrasında şişeyi açtı. Mektubu aldıktan sonra hikayeye dahil olan Yiğit farklı duygular yaşadı.

Mektubu bulan Salih Yiğit’e göre ağaç 150 yıllık bir eve ait. Mektubu okuyan Yiğit, mektubun asıl sahiplerini bulmaya karar verdi ve hemen arayışlarına başladı. Salih Yiğit, yine aynı mahallede ikamet eden Vehbi Eryılmaz ve torunu Yusuf Bahri Eryılmaz ile görüştü. Daha sonrada emanetin gerçek sahipleri olan bu kişilere teslim etti.

Odun İçinden 43 Yıllık Hatıra Çıktı

Vehbi Eryılmaz şişe içerisindeki mektubu aldıktan sonra okumaya başladı. Babası tarafından yazıldığı öğrenilen mektubu okuyan Eryılmaz, duygularına hakim olamadı. Mektubun 43 yıl önce kaleme alındığı söyledi. Mektubu yazan baba Eryılmaz yıllar önce hayatını kaybetmişti.

Şişeyi bulan Yiğit konuyla ilgili duygularını paylaştı. Odunları harabe ve yıkılmış bir evin enkazından getirdiğini söyledi. Mektubu bulduktan sonra 3 sayfayı da okuduğunu belirtti. Daha sonrada emanetin gerçek sahiplerine gitmesi gerektiğini düşündü ve sahiplerini aramaya başladı. Ve sahiplerini bularak emaneti teslim etti.

Vehbi Eryılmaz’da konuyla ilgili duygularını paylaştı ve bazı bilgiler verdi. Mektubun, babası tarafından, dedelerinin evini tamir ettirdikleri zaman diliminde yazdığını söyledi. 1977 yılında kaleme alınan mektubun yazılış amacı ise tamamen hatıra bırakmak olduğunu iletti.

Yıllar sonra bu mektuba kavuşmayı beklemediğini belirten Eryılmaz, babasının hatırasının yaşatılacağını ifade etti. Tüm aile bu ilginç olayda duygu yüklü anlar yaşadı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4808287/corumda-sasirtan-olay-odun-icinde-43-yillik-mektup-bulundu