Koronavirüste En Güvenli Ülkeler Belli Oldu Türkiye Kaçıncı Sırada?

Koronavirüste en güvenli ülkeler haritası çıkartıldı. Projeyi sivil toplum örgütleri ve ticari işletmeler ortaklaşa yürüttüler. Proje için Deep Knowledge Group isimli bir konsorsiyum kuruldu. Kurulan konsorsiyum bazı istatistik teknikleri ve metrik teknikler kullanarak en güvenli koronavirüs ülkelerini belirledi. Araştırmada Türkiye’ye de yer verildi.

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 virüsü çok kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Hızlı şekilde vaka sayısı artmaya ve ölümler gelmeye başladı. Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü alarma geçti ve korona virüsü bir pandemi olarak açıkladı. Tüm dünya devletleri büyük tedbirler almaya başladı ve hayat durma noktasına geldi.

Bugüne kadar 400.792 kişinin ölümüne sebep olan salgın yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başlandı. Salgının eskisi kadar olmasa da devam ettiği bu süreçte Deep Knowledge Group detaylı bir araştırma yaptı ve kamuoyu ile paylaştı.

Deep Knowledge Group; yapay zeka, ilaç sektörü, finans teknolojileri ve yatırım teknoloji alanlarında çalışmalar yürüten bir konsorsiyumdur. Bu konsorsiyuma sivil toplum kuruluşları ve ticari işletmeler destek vererek koronavirüste en güvenli ülkeler haritasının belirlenmesini sağladılar. Haritanın belirlenmesinde farklı noktalar ve parametreler göz önüne alındı.

Harita renklendirmesi riskli ve risk seviyesi düşük olanlara göre yapıldı. Türkiye bu araştıramada “Güvenli Ülke” olarak belirlendi ve yeşil renk ile gösterildi. Afrika kıtası ve Güney Amerika ülkeleri ise risk altında olarak belirlendi. 130 farklı parametre göz önüne alınarak belirlenen harita 3 Haziran 2020 tarihinde tamamlandı. Rapor kapsamında 11.400 verinin tasnifi yapıldı.

Araştırmada göz önünde bulundurulan önemli parametler ise şunlardı;

Bu parametlerin verileri ve detayları konsorsiyum tarafından değerlendirildi ve sonuca bağlandı.

Koronavirüste En Güvenli Ülke Neresidir?

Konsorsiyum tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 250 sayfalık bir rapor hazırlandı. Rapor sonucuna göre koronavirüste en güvenli ülke İsviçre oldu. Risk analizinin ve değerlendirmelerinin sonucunda İsviçre’nin ardından en güvenli ülkeler sıralı olarak şöyle;

Türkiye koronavirüs haritasına, ikinci kategoride 36. sıradan giriş yaptı. Yeşil renk ile renklendirilen Türkiye, güvenli ülke olarak belirlendi. Türkiye ile aynı kategoride olan ülkeler ise şöyle;

Koronavirüste En Riskli Ülkeler

Büyük veri incelemeleri sonucunda çıkarılan tabloya göre koronavirüste en riskli ülkeler ise şöyledir;

Türkiye’nin 36. sırada olduğu ülkeler haritasında Türkiye’nin altında yer alan bazı ülkeler ise şu şekildedir;

Bu sıralamalar yapılırken göz önüne alınan parametler puanlamalara tabii tutuldu. Türkiye bu puanlamada toplam 556 puan aldı. Değerlendirmede dikkate alınan parametrelerde alınan puanlar ise şu şekilde;

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4810144/koronaviruste-en-guvenli-ulkeler-belli-oldu-turkiye-kacinci-sirada