Yunanistan'dan "Türkiye'den Korkmuyoruz" Yorumu

Geçtiğimiz aylarda sık sık karşı karşıya gelen Atina ve Ankara, bu kez de Yunanistan Başbakan Yardımcısı'nın sözleri ile karşı karşıya gelecek gibi duruyor. Doğu Akdeniz'de yaşanan kritik sınır sorunları sonucunda iki ülke arası oldukça gerilmişti. Buna bir de hükümet sözcüsü Stelios Petsas tarafından dile getirilen " Türkiye'den korkmuyoruz" yorumu eklendi. 

ABD Yunanistan'ı mı Destekliyor?

Yunanistan kanallarından Skai TV'ye açıklama yapan Petras,  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan "Türkiye’nin eylemleri kışkırtıcı ve sorunların çözümüne yardımcı değil" sözlerine dikkat çekti. Bu açıklamanın doğru olduğunu dile getiren Petras, Washington hükumetinin de Atina yanlısı olduğunu ifade etti. 

Uluslararası Kamuoyu Yunanistan'ın Yanında

TV kanalında yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken Steolios Petsas, şu ifadeleri kullandı: 

"ABD'nin açıklamaları Türkiye'yi kınayarak Yunansitan'ın pozisyonunu tanıyor ve onaylıyor. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, yasa dışı faaliyetler yasal sonuçlar doğurmaz. İkincisi Yunanistan adalarının kıta sahanlığı var. Bu çok büyük bir avantaj. Yaptığımız hazırlıklar ve gönderdiğimiz mesajlar daha fazla sorununun çıkmamasına yönelik adımlardır. Biz Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerine sahibiz. Bu karşılıklı bir gelişmenin sonucu, yalnızca tek taraflı değil." 

TPAO 7 Farklı Petrol Sahası İçin Başvuru Yaptı

Geçtiğimiz hafta TPAO (  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), Akdeniz'de petrol araştırması yapmak için 7 farklı petrol sahası için başvuru yaptı. Bu durum Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 30 Mayıs 2020 Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu durum karşısında ise Yunanistan Dışişleri Bakanı sert tepkilerde bulundu. 

Bu durumun Yunanistan'ın özgürlüğüne ve egemenlik alanına dahil olmak anlamına geldiğini ifade eden Bakan, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy'un açıklamaları ile karşı karşıya kaldı. 

Hami Aksoy, yaptığı açıklamada TPAO tarafından yapılan başvuru alanlarının Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere belirtmiş olduğu kıta sahanlığı içerisinde kaldığını, herhangi bir sınır ihlalinin olmadığını ifade ederken, Türkiye'nin bu sahada egemenlik haklarının olduğunun altını çizdi. 

Yunanistan Haritayı Gönderince Türkiye Sahaya İndi

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4810598/yunanistandan-turkiyeden-korkmuyoruz-yorumu