Yeni Zelanda Koronavirüsü Yendi! Covid-19'la Savaşı Kazanan ilk Başkan Jacinda Ardern Oldu!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ilk defa bir ülkede son buldu. Geniş ve katı önlemlerin alındığı Yeni Zelanda, aldığı önlemler ile dikkatleri çekerken, bu konuda ilk sırada olacağının işaretlerini veriyordu. Sonunda beklenen oldu ve Yeni Zelanda Koronavirüsü yendi

Yeni Zelanda Devlet Başkanı Jacinda Ardern, ülkede herhangi bir koronavirüs vakasının mevcut olmadığını dile getirirken, ülkede yer alan koronavirüsle mücadele kapsamlı önlemleri kaldırma kararını da açıkladı. Dört seviyeli corona virüs uyarı sistemi kullanan ülkede şu an için en düşük seviye uyarı aşamasına geçildi.

Yeni Zelanda Sosyal Mesafe Kuralını Kaldırdı

Yeni Zelanda Devlet Başkanı Jacinda Ardern, ülkede önlem almanın gereğinin kalmadığını ifade ederken sosyal mesafe kuralını da kaldırarak özel ve kamusal alanda uygulanan sınırlamaları ortadan kaldırdı. Ülkeye giriş çıkışlar hala kısıtlı şekilde uygulanırken, son iki haftada herhangi bir virüs vakasının gerçekleşmediği biliniyor. 

Başkan Ardern Dans Etti

Yeni Zelanda Başkanı Jacinda Ardern, son iki haftada yeni vakanın olmadığı haberini aldıktan sonra biraz dans ettiğini söyledi. 

"Artık daha güvenli ve güçlü bir konumda olsak da Covid-19 öncesi hayata dönmemiz kolay olmayacak. Fakat sağlık alanındaki çaba ve kararlılığımızı bundan sonra ekonominin yeniden toparlanması için kullanacağız. Bu zor görev henüz tamamlanmamış olsa da bugünkü dönüm noktamızı görmezden gelmeye gerek yok. Teşekkürler Yeni Zelanda."

Dördüncü Seviyeden Birinci Seviyeye

Yeni Zelanda hükumeti coronavirüsle mücadele sürecinde dördüncü seviye önlemleri kapsamında okulları, iş yerlerini kapatmış ve zorunlu kalınmadıkça sokağa çıkmayı yasaklamıştı. 5. haftadan sonra gerçekleşen gelişmeler ile birlikte 3. seviye önlemler kapsamonda restoran ve kafelerin evlere servis hizmetleri açılmıştı. 

17 Gün Erken Ulaşıldı

Yeni Zelanda Başkanı, bu seviyeye 22 Haziran 2020 tarihinde ulaşmayı hedeflediklerini dile getirirken, hedefin 17 gün öncesinde tutturulduğunu ifade etti. 

Bu kapsamda okullar açılacak, iş yerleri çalışmaya başlayacak, düğü, cenaze ya da toplu davetler yapılabilecek. Sosyal mesafe kuralı kalktı. Yeni Zelanda'da son 2 haftaya kadar 1.154 vaka belirlenirken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 22 idi. Başkan Jacinda Ardern virüsün geri gelme ihtimalinin olduğunu ifade etmek amacı ile şu sözleri kullandı: 

"Virüsten kurtulmak bir kere başarılacak bir iş değildir, bitmeyen bir çaba gerektirir." 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4812170/yeni-zelanda-koronavirusu-yendi-covid-19la-savasi-kazanan-ilk-baskan-jacinda-ardern-oldu