İlber Ortaylı Ayasofya Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

İstanbul’un Fethi kutlamaları ile beraber Ayasofya tartışmaları tekrardan gündeme geldi. Ayasofya’nın ibadete açılması için Danıştay’ın vereceği karar bekleniyor. Bu kararın beklendiği sıralarda Tarihçi Prof. İlber Ortaylı Ayasofya hakkındaki tartışmalar için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İlber Ortaylı yaptığı açıklamalarda;

“Caminin bir bölümünde namaz vakitlerinde ezan okunuyor, Cuma namazı da kılınıyor. Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir. Müzeciler ve tarihçiler buna dikkat etmeli. Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz.”

İfadelerine yer verdi.

Fethin Simgesi Ayasofya

İstanbul Fethi sonrası Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya içerisinde namaz kılmıştı ve oradan Bizans halkına seslenmişti. Bu nedenle de fethin simgesi olarak görülmektedir. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde müze olarak kabul edilen ve ibadete kapılan cami hakkında tartışmalar durmak bilmedi.

Danıştay’a intikal ettirilen dosyada Ayasofya’nın müze olmasının iptal edilerek, tekrar ibadete açılması istendi. 1934 yılında alınan karar ile müzeye dönüştürülen kararın iptal edilmesi için açılan dava 2 Temmuz tarihinde karara bağlanacak.

İlber Ortaylı: Politika Aracı Yapmak Çok Tehlikeli

Ayasofya hakkında tartışmalar devam ederken, İlber Ortaylı konu hakkında düşüncelerini paylaştı. İlber Ortaylı Ayasofya hakkında yaptığı açıklamalar şu şekilde;

“1934 yılında müzeye çevrilişinde şüphesiz ki beynelmilel tartışmaların etkisi vardır. Bu tartışma bugünde sürüyor. Bazı kendini bilmez Hıristiyan çevreler, burayı kilise olarak kullanmak, burada ayin yapmak istiyorlar. Buna ancak gülünür. Böyle kimselere asla yüz verilemez."
“Burası 1934 yılında Cumhuriyet hükümeti kararıyla müzeye çevrilmiştir. Burada birtakım gösterilere, törenlere gerek yoktur. Kaldı ki caminin bir bölümünde de namaz vakitlerinde ezan okunuyor, Cuma namazı da kılınıyor.”
"Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir. Bunu karşılayacak gücünüzün olması gerekir. Müzeciler ve tarihçiler buna dikkat etmeli. Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz.”

İlginizi Çekebilir: İlber Ortaylı Eski Dünya Seyahatnamesi 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4812488/ilber-ortayli-ayasofya-hakkinda-carpici-aciklamalarda-bulundu