Korona Yüzünden Hayatını Kaybeden Sağlıkçı Çocuklarına Büyük Destek! Türk Eğitim Vakfı ve Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi İyilik Kampanyası

Korona virüsle mücadele döneminde ülkemizde ve dünyada en çok emek veren kişiler şüphesiz ki sağlık çalışanları oldu. Bu mücadelede hayatını kaybeden yüzlerce sağlık çalışanı geride, kendi bakımlarına ihtiyaç duyan binlerce çocuk bıraktı. Bu üzücü durumun farkında olan Türk Eğitim Vakfı Corona yüzünden hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin emanetleri olan çocuklara yardım eli uzatmak için yola çıktı. 

Korona Kahramanlarına Vefa Fonu

Türk Eğitim Vakfı (TEV), koronavirüsle mücadele döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına burs vermek ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için Korona Kahramanlarına Vefa Fonu ismini verdikleri bir kampanya başlattı.

' Bulaşıcı Olan İyiliktir '

Korona Kahramanlarına Vefa Fonu kampanyasından haberdar olan Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi ise " Bulaşıcı Olan İyiliktir." sloganını ilke edinerek kampanyaya örnek bir katılım sağladı. Geleneksel olarak yılda bir defa düzenledikleri Cumhuriyet Sergilerini Korona Kahramanlarına Vefa Fonu ile bir araya getirerek, satılan eserlerden elde edilecek gelirin tamamını fona bağışlayacağını bildirdi. 

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Korona Emekçilerinin Yanında

Kampanyaya Türkiye'nin dört bir yanından katkı sağlanırken, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam, yöneticisi olduğu derneğin projeye tam destek verdiğini ifade ederek dernek üyesi tüm sanatçıları Korona Kahramanlarına Vefa Fonu kampanyasına katılıma çağırdı. 

Sanat Dünyasından Kampanyaya Tam Destek Geldi

Kampanyaya katılan tek sanat dalı plastik sanatlar olmadı. Müzik dünyasından Melda Gürbey, Ceren Atasoy, Cenk Şen, Olcay Demirci ve Gökhan Erken hazırladıkları proje müziği ile kampanyaya muhteşem bir katılım sağladı. 

Sanat Dünyasını Korona Kahramanlarına Vefa Fonu 'na Davet Ettiler

İstanbullu Gelin dizisi ile gündeme gelen, Sanata Evet Platformu yöneticisi, oyuncu, yönetmen ve yazar unvanlarının vücut bulduğu usta sanatçı Tamer Levent ve Sanatçı Gaffur Uzuner birlikte çektiği video ile projeye destek vererek tüm sanat alemini bu faydalı harekete davet etti. 

Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi Sanatçıları Yardıma Davet Ediyor

Her yıl yüzlerce sanat eserini sanat sever ile buluşturan Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi, bu yıl gerçekleştireceği sergilerde elde edilecek gelirin tamamını korona yüzünden hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına bağışlanacak burs fonuna aktaracak. Bu kararın alınmasında önemli bir etkiye sahip olan Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şahin projeye katılım gerekçelerini açıklarken; tüm sanat alemini de destek vermeye çağırdı: 

“Bulaşıcı Olan İyiliktir.” sloganıyla yola çıktık. Projemize katılan sanatçı dostlara ve bizi destekleyen sponsorlarımıza teşekkürü borç bilirim. Sanatçılarımızın projeye bağışladığı her eser ve o eserin satışından elde edilen gelir, TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonuna aktarılacak. Fon aracılığıyla da bu öğrencilere eğitim hayatları boyunca burs desteği verilecek.”

Proje Sponsorları

Korona Kahramanlarına Vefa Fonu 'nu destekleyen Portakal Çiçeği Sanat Kolonisine bağlı olarak projeye sponsor olan çok sayıda firma bulunmaktadır. Bunların başında Art Boya, Dermoskin, Art Contact-İstanbul, Ponart, Piece of Art News ve Wom Bilişim gelmektedir. 

Ayrıca projeyi destekleyen dernekle ilgisi olan firmalar arasında UPSD ve Poart Store firmaları yer almaktadır. 

Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi ile İşbirliği Yapmak İçin Sanatçılar Ne Yapmalı? 

Eseri ile Korona Kahramanlarına Vefa Fonu 'na kazanılacak gelire katkıda bulunmak isteyen sanatçılar, Cumhuriyet Sergileri 'nde satılmak üzere eserlerini  www.portart.org sitesi aracılığı ile paylaşabilirler. 

Burs Almak İsteyen Korona Kahramanı Çocukları Ne Yapmalı?

Korona Kahramanlarına Vefa Fonu aracılığı ile burs almak isteyen Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanı çocuğu [email protected] adresine mail atabilirler ve böylece başvuru yapabilirler. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4815726/korona-yuzunden-hayatini-kaybeden-saglikci-cocuklarina-buyuk-destek-turk-egitim-vakfi-ve-portakal-cicegi-uluslararasi-sanat-kolonisi-iyilik-kampanyasi