Twitter AK Parti Gençlik Yapılanması İle İlişkili Olduğunu İddia Ettiği 7 Binden Fazla Hesabın Kapatıldığını Açıkladı!

Dünya genelinde sıkça kullanılan sosyal medya platformu Twitter, bugün 30 binden fazla hesabın kapatıldığını açıkladı. Twitter yaptığı açıklamada kapatılan hesapların Türkiye, Çin ve Rusya merkezli ve devlet bağlantılı hesaplar olduğunu iddia etti.

Türkiye'den 7 Bin 340 Twitter Hesabı Kapatıldı!

Euronews’in yaptığı habere göre Twitter, söz konusu kapatılan hesaplardan propaganda yapıldığını, yanlış bilgi paylaşıldığını ifade etti. Sosyal medya platformu açıklamasında ayrıca, Türkiye’den 7 bin 340 Twitter hesabının kapatıldığını ve  kapatılan hesapların AK Parti Gençlik yapılanmasıyla ilişkili hesaplar olduğu iddia edildi. Twitter, bildirisinde kapatılan hesapların

“şirketin bilgi manipülasyonunu engelleme politikalarını, ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılmasına karar verdiğini”

duyurdu. Sosyal medya platformunun yaptığı açıklamada değindiği bir diğer konu ise söz konusu olan hesapların kripto para bağlantılı spam aktivitelerde de bulunmalarıydı.  

Euronews’in haberine göre kapatılan Türkiye bağlantılı hesapların arasında hükümeti eleştiren sosyal medya kullanıcılarının da bulunduğu da açıklandı. Yapılan açıklamada Twitter,

"Bu hesaplar, düzenli olarak devlet aktörleri tarafından hack'lenme ve ele geçirme çabalarının hedefi olmuştur."

sözlerini kullandı.

En Çok Çin Hesaplarının Kapatıldığı Bildirildi!

Sosyal medya platformu, Çin kaynaklı 23 bin hesabın kapatıldığını açıkladı. Çin hesaplarının en çok Hong Kong bağlantılı olduğu bildirildi. Ve bu hesapların koronavirüs salgını ile yurt dışında yaşamını sürdüren Çinli iş adamlarına yönelik kara propaganda operasyonlarını yönettiği ifade edildi.

Şirketten yapılan açıklamada kapatılan Çinli hesapların daha çok Hong Kong, koronavirüs salgını ve yurt dışında yaşayan Çinli iş adamlarıyla ilgili kara propaganda operasyonlarını yönettiği belirtildi.

Çin merkezli 23 bin hesabın kapatıldığı belirtilen açıklamada, bu hesaplardan atılan mesajların yayılması için de yaklaşık 150 farklı hesabın kullanıldığı bildirildi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4823103/twitter-ak-parti-genclik-yapilanmasi-ile-iliskili-oldugunu-iddia-ettigi-7-binden-fazla-hesabin-kapatildigini-acikladi