Denizden veya Havuzdan Koronavirüs Bulaşır mı? Uzmanlar Ne Diyor?

Koronavirüs salgınının devam ettiği ve yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi de salgın hastalığın havuzda veya denizde bulaşıp bulaşmayacağı oluyor. Koronavirüs tehlikesi su tutkunlarında endişe oluşturuyor. Peki, havuzdan ve denizden koronavirüs bulaşır mı? Uzmanlar ne diyor?

Havuz ve Denizden Koronavirüs Bulaşır mı?

Epidemiyologlar göre virüsün sudan bulaşma riski çok düşük olarak açıklanıyor. Bu konuya bulaşıcı hastalıklar uzmanı Doktor Ebbing Lautenbach,

"Yüzme havuzu veya deniz suyu virüse yakalanma adına bir risk oluşturmuyor. Virüs suda yüzerek insanlara bulaşmaz"

diyerek cevap veriyor.

Hatta uzmanlar yaptıkları açıklamalarda havuz suyu klorlandığı için virüsün etkisiz hale geldiğini belirtiyorlar. Ayrıca suyun içinde bulunulduğunda hastalığa yakalanma riskinin de azaldığını ifade ediyorlar. Açık ya da kapalı yüzme havuzlarında suyun düzenli olarak filtrelenip ve dezenfekte olmasından dolayı bakterilerin ve virüslerin etkinin yok olduğunu bildiriyorlar.

Fakat daha önceden yapılan bazı araştırmalarda ise suda da koronavirüse rastlandığı uzmanlar tarafından açıklanıyor. Risk her ne kadar yüksek ölçüde olmasa da, uzmanlar riskin sıfır olmadığı yönünde de uyarıda bulunuyorlar.

Kalabalık Plajlara Dikkat!

Koronavirüsün sudan bulaşma ihtimali olmasa da yine de havuz kenarlarında veya plajlarda sosyal mesafe kurallarına uyulması konusunda uzmanlar uyarıyorlar. Her ne kadar suda maske kullanmak zor olsa da kullanabilmenin mümkün olduğu ortamlarda maske takmanın gerekliliğiyle ilgili konuşuyorlar.

Suyun dışında ise sosyal mesafenin korunması yönünde uyarıda bulunuyorlar. Bu yaz mümkün olduğunca kalabalık plajlara ya da havuzlara gidilmemesine de dikkat çekiyorlar.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4825378/denizden-veya-havuzdan-koronavirus-bulasir-mi-uzmanlar-ne-diyor