Kafamda Huniyle Geziyorum: 2 Yaş Sendromu!

Duygu Aydöner
Duygu Aydöner

Neresinden başlasam, hangi tarafından tutsam, nasıl anlatsam, huni mi taksam, şu yoğurdu sarımsaklasam da mı saklasam, sarımsaklamasam da mı saklasam! Kafamda deli sorular dönerken uğraştığım, kendimi aniden içinde bulduğum, hatta direk kazanına düştüğüm bir olay var! 2 yaş sendromu

Kafamda Huniyle Geziyorum: 2 Yaş Sendromu!

2 yaş sendromu nedir, diye bilimsel bir giriş yapıp sizlere cevap vermeyi çok isterdim, ancak gelin görün ki ne pedagogum ne psikolog. Sadece bu sendromu kızıyla beraber dibine kadar yaşayan, yaşarken öğrenen, öğrenirken çıldıran ama yine de seven, çok seven bir anneyim. Anayım ben, ana! Diyerek göğsüme vurmayı çok isterdim lakin ballı çörek lakaplı küçük hanım bu işlemi ziyadesiyle hallediyor. Vurmalar, ısırmalar, kendini yere atmalar, ayağım vazoya girmiyor! diye kızılca kıyamet koparır cinsten ağlamalar! Ah, yazıya emoji koyamıyorduk değil mi? Yoksa şuraya suratına vuran sarı bir kadın ne de iyi giderdi! Bu kadar goy goy yeter. Şimdi gelelim tam zamanlı anne olarak 2 yaş sendromu ile nasıl baş ettiğime, bazen edemediğime, bazen de öyle ipin ucunu bırakıverdiğime…

1. Sabırlı Olun!

Tamam biliyorum, bunu yapmak bazen hiç de kolay olmuyor. Arada sırada sizin de benim gibi kafanıza huni takıp, elinize mendili alıp halay çekesiniz geliyor ancak inanın yapacak başka hiçbir şey yok! 2 yaş sendromu nasıl davranılmalı, sorusunun ilk cevabı kesinlikle sabırlı olmak. O ağlamalar, zırlamalar, inatlaşmalar elbet bir gün bitecek, ama sabırlı olmadan çocuğunuza gösterdiğiniz kötü bir davranış ileride ondan çok başka bir karakteristik özellik olarak çıkacak. Unutmayın, o artık dünyanın farkında olan bir çocuk. Bakın bebek bile demiyorum, o minnoş bebeğiniz artık bir çocuk. Bu yüzden yapmanız gereken şey olabildiğiniz kadar, hatta daha ötesinde sabırlı olmak!

2. Görmezden Gelin

Çocuklarınızın çoğu davranışının görmezden gelinemeyecek derecede sinir bozucu olduğunu biliyorum, yaşadığınız her şeyi her gün ben de yaşıyorum. Diyelim ki, çocuğunuzun istediği bir şeyi yapmadınız ve ona o sihirli kelimeyi söylediniz “hayır”. O anda da suratınızın tam ortasına çat diye bir tokat yediniz. Ne yapacaksınız? Elbette siz de ona vurmayacaksınız. Karşınıza oturtup kesin ve net bir dille, ancak bağırmadan “bunu bir daha yapma” demeniz, jest ve mimikleriniz ile bunu belli etmeniz kafi. Elbette bunu yaptınız diye çocuğunuzun bir aydınlanma yaşamasını ve aynı davranışı tekrar etmemesini beklemeniz hayalperestlik olur. Yine de her davranışında bunu tekrarlarsanız, bir yerden sonra yaptığı şeyin yanlış olduğunu anlayacaktır.

3. Ona Saygı Duyun

Çocuktur ne de olsa anlamaz! Demeyin. 2 yaş sendromu geçiren bir çocuğun öncelikle büyüme sancısı çektiğini bilin. 2 senedir bu dünyada yaşıyor, keşfediyor, yavaş yavaş büyüyor ve farkına varıyor. O sizi her türlü anlıyor! Yanında başka birine onun hakkında olumsuz konuştuğunuz da eşinizle kavga ettiğinizde vb. her şeyi ama her şeyi anlıyor. Bu yüzden o çocuktur diye geçmek yerine lütfen çocuğunuza saygı duyun. Onun alanına saygı duyun. Eğer bir oyuncağına dokunulmasını istemiyorsa dokunmayın, yemek yemek istemiyorsa, yedirmeyin. Kendi ergenlik çağınızı hatırlayın ve ona göre hareket edin.

4. Sınırları Belirleyin

2 yaş sendromu nasıl davranılmalı, sorusunun aslında en net cevaplarından biri de sınır belirlemedir. 2 yaş sendromu yaşayan bebeğinize elbette sınır koyarken “bunu şöyle yapma, bunu böyle yapma” diyemezsiniz. Yani, siz dersiniz de o sizi ne kadar takar onu bilemem. Yapmanız gereken şey belli sınırları belli ölçülerde anlatmak. Örneğin mama sandalyesinde ayağa kalkmaya çalışıyorsa, bunun yanlış olduğunu ve oturması gerektiğini kısa bir cümle ile anlatın. Cümleleriniz kısa olmalı, çocuklar bir yetişkin değiller ve kuracağınız uzun cümleleri anlamalarını beklemeyin. Örneğin “oturmazsan düşersin, canın yanar” ya da “oturman gerekiyor yaptığın yanlış” gibi cümleler yeterli olacaktır. Muhtemelen hemen sizi dinlemeyecektir (eğer iyi gününde değilse). İşte o zaman yapmanız gereken şey onu oradan indirmek ve yine surat ifadeniz ile kesin net cümlelerinizi kullanmak. Bunu bıkmadan usanmadan yaptığınızda bir süre sonra anladığını göreceksiniz.

5. Verimli Zaman Geçirin

Bakın bu kural çocuğunuzun sadece 2 yaş sendromu yaşaması ile ilgili değil. Eğer çocuğunuzla zaman geçirmez iseniz, çocuğunuz size tepki olarak da abartılı davranışlar da bulunabilir. Elinizden geldiğinizce çocuğunuzla verimli zaman geçirin ve buna belli bir kota koymayın. Onu yatağa yatırıp 10 dakika gıdıklamanız bile gözlerinin içinin gülmesine yetecektir ve emin olun o gülümseme dünyalara bedel olacaktır.

Evet sevgili anneler, ben de bir anne olarak deneyimlediğim tavsiyelerimi sizlerle paylaştım. Tüm bunları yaparken arada sırada kendinize zaman ayırmayı, kendinizi mutlu etmeyi unutmayın olur mu? Eğer siz mutlu ve enerjik olmaz iseniz, çocuğunuz da olmaz. Ruh halinizin ona geçtiğini unutmayın.

Yazımı okuyan güzel anne, yoruldun biliyorum. Bazen gücün yetmiyor, sanki bebeğine yetemiyormuş gibi hissettiğini biliyorum. Unutma ki bu şekilde hissetmen bile ne kadar iyi bir anne olduğunun göstergesi. O minik bezelye parmaklı bebeğin bir gün büyüyecek ve sen bu günleri hatırlamayacaksın bile. Çünkü daha şimdiden, gün içinde ne yapmış olursa olsun, gün sonunda onu bir önceki günden daha çok seviyor buluyorsun kendini, biliyorum. Çünkü aynı şeyi ben de yaşıyorum! Derdin, mükemmel anne olmak değil, çocuğuna yetecek anne olmak olsun.

Tüm 2 yaş sendromu yaşayan bebeklerin annelerine de benden selam olsun!

- OKU HABER, Duygu Aydöner tarafından kaleme alındı
https://www.okuhaber.com/makale/4827186/duygu-aydoner/kafamda-huniyle-geziyorum-2-yas-sendromu