1 Milyon Dolar Koronavirüs Tedavi Masrafı ABD’li Adam Hayatta Kaldığına Pişman Oldu

Koronavirüs tedavisi için hastaneye yatırılan 70 yaşındaki ABD’li adam tedavi masrafını görünce neye uğradığını şaşırdı. 1 milyon dolar üzerinde bir fatura ile karşılaşan adamın kalbi tekrar duracak gibi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentinde yaşanan olayda Michael Flor, tedavi olduğuna olacağına pişman olmuş durumda. COVID-19 hastası olarak yattığı hastanede 62 günlük bir tedavi süreci yaşadı. Tedavi süreci tamamlanan Flor’a, Swedish Medical Centre hastanesi tarafından 1 milyon 122 Bin Dolar fatura çıkarıldı.

Tedavi için hastaneye yatırılan Michael Flor’un kalbi hastaneye yatırılmasından 2 gün sonra durmuştu. Ciğerleri ve böbrekleri çalışamaz duruma gelmişti. 62 günlük hayatta kalma savaşını kazanan Michael, büyük bir coşku ile hastaneden taburcu edilmişti.

Faturayı Gören Michael’in Dünyası İkinci Kez Karardı

Gelen fatura sonrası açıklamalarda bulunan COVID-19 hastası, hayatta kalma nedenini sorguladı. Michael Flor verdiği röportajda;

“ Faturayı görünce kalbim ikinci kez duracaktı. Hayatta kalmaktan dolayı kendimi suçlu hissediyorum. Neden ben diye düşünüyorum.”

İfadelerini kullandı.

Hayata döndüğüne bin pişman olan Flor, hastanenin kendisine ulaştırdığı faturayı basın aracılığı ile halk ile paylaştı. Paylaşılan faturada 43 günlük yoğun bakım masrafı için 408 bin dolar talep edildiği görüldü. Bir günlük hastane masrafı ise 9 bin 736 dolar olarak belirlendi.

Zorlu ve uzun bir tedavi süreci yaşayan Flor, 29 gün boyunca suni solunum sistemine bağlı kaldı. Bu tedavi sürecinden ise 82 bin 215 dolar ücret talep edildi. Günlük masraf ise 2 bin 835 dolar olarak hesaplandı.

Flor Devletten Gelecek Desteği Bekliyor

Amerikalı adamın 1 milyon dolarlık tedavi faturasının hepsini ödemesi beklenmiyor. Medicare sağlık sisteminden yararlanan Flor, devletten gelecek yardımı bekliyor. Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde özel hastanelere ve sigorta şirketlerine 100 milyar dolar bütçe ayrıldığını açıklamıştı.

Ayrılan bu bütçenin bir kısmından COVID-19 hastalarının da yararlanması bekleniyor. Yayınlanan son koronavirüs tablosuna göre; Amerika’da 2 milyondan fazla vaka tespit edildi. Bu vakalardan 115 bin 436 kişisi hayatını kaybetti.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4828612/1-milyon-dolar-koronavirus-tedavi-masrafi-abdli-adam-hayatta-kaldigina-pisman-oldu