Korona Virüs İçin Geliştirilecek Aşının Fiyatı Belli Oldu!

Tüm dünyayı bir anda etkisi altına alan ve bir pandemiye dönüşen koronavirüs için aşı çalışmaları sürüyor. Peki geliştirilecek olan corona virüs aşısının fiyatı ne olacak? İşte, detaylar!

Tüm Dünya Bekliyordu Fiyatı Belli oldu!

Tüm dünya, Çin’in Vuhan kentinden çıkan ve salgın halini alan milyonlarca kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını için aşı haberi bekliyor. Türkiye dahil olmak üzere birçok ülke hala corona ile savaş verirken, gelecek olan bir aşı haberi herkesi çok sevindirecek.

Korona aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, aşı geliştirildiğinde satışa sunulacağı fiyat belli oldu : 2,5 Euro yani 19 TL olarak belirlenerek duyuruldu. AstraZeneca ‘ya ( İngiliz İlaç firması) AB’ye bağlı ülkelerin 300 milyon doz koronavirüs aşısı için yaklaşık olarak 750 milyon Euro ödemeleri kararlaştırıldı.

Anlaşma Cumartesi Günü İmzalandı

AstraZeneca adlı İngiltere’ye ait ilaç firması AB ülkelerine 400 milyon koronavirüs aşısı vermek için cumartesi günü IVA ile ( Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda kapsayıcı aşı ittifakı) anlaşma imzaladı.

5 Haziranda Üretime Başlanıldı

Oxford bilim insanları ve ilaç şirketi AstraZeneca ile beraber geliştirilen aşının üretimine 5 Haziran da başlanılmıştı. Şuan aşının coronavirüs salgınına iyi gelip gelmediği kesin olmasa da üretiliyor. Bunun nedenini ise ilaç şirketinin CEO’su olan Pascal Soriot şu şekilde açıkladı:

"Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz"
Korona virüs aşısı için tarih henüz bilinmese de yeni bir çalışmanın olması oldukça umut verici. Bilim insanlarının dünya sağlık örgütü ile beraber yaptığı çalışmalar sonucunda aşının bulunma süresi her geçen gün daha da yaklaşıyor. Şu anda aşı için türk bilim insanları da çalışmalarına devam ediyor. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4829039/korona-virus-icin-gelistirilecek-asinin-fiyati-belli-oldu