COVID-19 Vaka Sayısı Tekrardan Yükselen Pekin’de Yeni Tedbirler Alındı

COVID-19 salgını kontrol altına alınamıyor. Tedbirsizliği cezalandıran salgın, Pekin’de tekrardan yükselemeye başladı. Balık pazarında birden çok kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine kent genelinde önlemler artırıldı.

Aralık ayından itibaren Çin’in Wuhan kentinde ilk vakaları görülen corona virüs salgını, çok kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Başta Çin ardından İran, İtalya ve İspanya’da yüksek ölümlerin yaşanması ile dünya genelinde pandemi ilan edildi.

Pandemi sonrası tüm ülkeler geniş tedbirler almaya başladı. İş yerleri kapatıldı, eğitime ara verildi, ülkelere giriş çıkışlar yasaklandı. Uzun uğraşlar sonunda biraz olsun salgın kontrol altına alınmıştı. Vaka sayılarında büyük düşüşler görülmüştü. Bu nedenle de Türkiye dahil birçok ülke yasakları gevşetti ve yeni normal bir sürece girdi.

Bu yeni normal sırasında tedbirlere uyulması gerektiği her defasında dile getirildi. Fakat insanların bu uyarıları dikkate almaması salgını tekrardan güçlendirdi. Son olarak da Pekin’de bulunan Xinfadi pazarında birçok kişide virüse rastlanması herkesi korkuttu. İkinci dalganın daha sert geleceği yorumu yapıldı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’da Pekin’deki vakaların COVID-19 olduğunu doğruladı. Yaklaşık 50 gündür yeni bir vakaya rastlanmayan Çin’deki bu vaka artışı tüm dünyayı korkuttu. Resmi kayıtlara göre 12 Haziran itibaren toplam 106 yeni vaka tespit edildi. 4 günlük bu bilanço akıllara ikinci koronavirüs dalgasını getirdi.

Xinfadi Balık Pazarında Önlemler Alındı

Yeni vakaların görüldüğü Xinfandi pazarında önlemlerin alındığı duyuruldu. Fentagi bölgesinde bulunan Pazar yönetimi, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek amacı ile bir mekanizma kurulduğu duyurusunu yaptı.

Alınan bir diğer yöntem ise karantina sürecini yeniden başlattı. Çin’de riskli bölge olarak belirlenen bölgelerden, Pekin’e gelen vatandaşlar 14 gün boyunca karantinada tutulacak. Ayrıca vaka sayılarındaki artış devlet yetkililerini de harekete geçirdi. Alınan karar ile 11 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Dünya Sağlık Örgütü Vakaları Takip Ettiğini Söyledi

Pekin’de yaşanan yeni vakaların DSÖ tarafından takip edildiği açıklaması yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Program Direktörü Mike Ryan konuya ilişkin olarak;

“ Yeni vaka kümelerinin görülmesi bizim için endişe kaynağı. Fakat görmek istediğimiz şey buna karşı acil müdahalede bulunulması ve geniş kapsamlı önlemler alınmasıdır.”

Açıklamalarında bulundu.

Yeni vakalarda bulunan virüsün COVID-19 virüsünden farklı olduğu söyleniyor. Bunu açıklığa kavuşması için Ryan, Çin Hükümeti’ne çağrıda bulundu. Yeni vakalarda bulunan virüsün genetik yapısının dünya ile paylaşılmasını istedi.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4831248/covid-19-vaka-sayisi-tekrardan-yukselen-pekinde-yeni-tedbirler-alindi