İstanbul Bursa ve Ankara’da Maske Takmak Zorunlu Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü konuşmasında İstanbul, Bursa ve Anakra’da maske takılmasının zorunlu olabileceğini iletmişti. Bu konuşmasının ardından valilikler tarafından üç ilde maske takmak zorunlu hale getirildi.

Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısına dair açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılmıştı. Yapılan açıklamada, Bilim Kurulunun Ankara, İstanbul ve Bursa’da maske takma zorunlu olsun önerisine değinilmişti.

Açıklamaların yapılmasından kısa süre sonra 3 büyük şehirde maske takmak zorunlu hale geldi. Karar illerin valilik sitelerinde yayımlandı.

İstanbul, Bursa ve Ankara valilikleri yaptıkları duyurularda kurallara uymayan kişilere para cezası vereceğini bildirdi. Açık alanlarda herkesin maske takmasının zorunlu olduğu ve buna özen gösterilmesi gerektiği söylendi.

İstanbul Valiliği tarafından alınan karar, valiliğin resmi web sitesinde yayımlandı. Ardından Ankara ve Bursa valilikleri de Hıfzıssıhha Kanunu gerekçe gösterilerek kararlarını açıkladılar.  

İstanbul Valilik Açıklaması

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada;

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen ve ülkemizde salgın riski olan Koronavirüs hastalığının en temel özelliğinin; fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu, salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlaması olduğu, aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı kamu düzeninin bozulması sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda;
1- Kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması,
2- Konu hakkında gerekli hassasiyetinin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, kararı alınmıştır.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4842133/istanbul-bursa-ve-ankarada-maske-takmak-zorunlu-oldu