LGS ve YKS Saatlerinde Uygulanacak Sokağa Çıkma Yasağı Detayları Paylaşıldı

Gün içinde açıklanan sokağa çıkma yasağı hakkında detaylar İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşıldı. 20-27-28 Haziran’da gerçekleşecek olan sınavlar koronavirüs atmosferinde gerçekleşecek. Bu nedenle de yetkililer tarafından bazı önlemler alındı. Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine sınav saatlerinde sınırlı sokağa çıkma yasağı getirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından verilen detaylarda sokağa çıkma yasağının belli saatlerde olacağı söylendi. 20 Haziran Cumartesi 09:00-15:00, 27 Haziran Cumartesi 09:00-15:00 ve 28 Haziran 09:00-15:00 saatlerinde sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Bu yasakların amacı sınav başlangıcı ve bitişinde oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi. Bu sayede virüsün yayılmasının önüne geçilecek ve sınavlar sorunsuz şekilde yerine getirilmeye çalışılacak.

Kısıtlama dışında tutulacak kişiler ise sınava girecek kişini bir yakını olacak. Eğer otobüs ile sınav yerine gidilecek ise öğrencinin yanında sadece bir yakını olabilecek. Eğer özel araba ile gidilecek ise şoför dışında öğrencinin bir yakını yasak dışında tutulacak.

Yasaklar öncesinde bilet almış kişiler de yasak kapsamının dışında tutulacak. Bu nedenle; uçak, otobüs, feribot, tren gibi ulaşım araçları ile seyahat edecek biletli kişiler yasak kapsamı dışında olacak.

Normal hayatın çok fazla sekteye uğratılmaması için bazı dükkanlar da açık olabilecek Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; bakkal, manav, kasap, fırın, kuruyemişçi, tatlı üretimi ve satışı yapan yerler de yasak saatlerinde açık olabilecek.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4845143/lgs-ve-yks-saatlerinde-uygulanacak-sokaga-cikma-yasagi-detaylari-paylasildi