Maske Takmama Cezası 900 TL Oldu!

Son dakika: İstanbul'da maske takmama cezası kaymakamlıklara bırakıldığı için ilçeden ilçeye ceza miktarı farklılıklar gösteriyordu. Farklılığı ortadan kaldırmak için toplanan İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi bir fiyat belirledi. Bundan böyle tüm ilçelerde 900 lira ceza kesilecek.

İstanbul'da kaymakamlıklara bırakılan maske takmama cezası yaptırımları ilçeden ilçeye değişiklik gösterince, İstabul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi durumu kontrol altına almak için dün saat 17:00 civarlarında bir toplantı yaptı. Toplantıdan çıkan karara göre İstanbul'un her yerinde maske takmama cezası 900 TL oldu

48 İlde Maske Takma Zorunluluğu Bulunuyor

Koronavirüsle mücadele sürecinde Türkiye'nin 48 farklı ilinde maske takma zorunluluğu getirilmişti. İstanbul Valiliği ise bu kararın çok erken zamanlarda alındığı illerden birini yönetiyor. Valilikten yapılan açıklamaya göre açık alanlarda maske takmamaya cezai işlem uygulanacaktı. Fakat miktarı belirlenmemişti. Her kaymakamlık kendi ceza miktarını belirlediğinden bir kaymakamlık 3 bin lira ceza keserken bir diğeri 300 lira kesiyordu. Bu durumu önlemek için bir toplantı düzenlendi. 

Cezai İşlem Farklılıkları Ortadan Kalktı

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi dün yaptığı toplantı sonucunda İstanbul'da maske takmamanın cezasını 900 TL olarak belirledi. Toplantıya Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlık etti.  

"Böyle bir zorunluluk getirilmeliydi"

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde arkadaşları ile keşif gezisine çıkan Mustafa Baydar, 
"Böyle bir zorunluluk getirilmeliydi. Millet çok ciddiye almıyor bu durumu. Maskeyi burnu açıkta, ya da çenesine takanlar var. Vatandaşların kurallara pek uyduğunu düşünmüyorum. Yüzde 60'ı uyuyor"

şeklinde not düştü. Caddede yürümekte olan bir hamımefendi ise 

"Lokantadan çıkmıştım. O yüzden takılı değildi. Yine de uymaya çalışıyoruz. Maske zorunluluğu kesinlikle getirilmeliydi." 

şeklinde yorum yaptı. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4845847/maske-takmama-cezasi-900-tl-oldu