Koronavirüs İş Kazası mı Sayılacak?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak bugüne kadar etkisini devam ettiren Covid-19 nedeniyle işine devam edemeyen çalışanlar çok uzun bir süredir haklarını aramaktaydı. Fakat bu durum daha önce hiç mahkemeye taşınmamıştı. Dünyada Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden bir hasta yakını dava açtı. 

Hayatını Kaybeden Doktorun Ailesi Dava Açtı

İstanbul'da özel bir hastanede çalışan  Genel Cerrah Doktor Salih Cenap Çevli koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Ailesi koronavirüsün iş kazası olarak tanımlanması için mahkemeye başvurdu. Maddi ve manevi tazminat talep etti. Eğer dava kazanılırsa alınan karar emsal teşkil edecek. 

Dünyada İlk Gerçekleşti! Koronavirüs İş Kazası Sayılacak mı

Genel Cerrah Doktor Cenap Çevli 'nin ailesi tarafından açılan tazminat davası, dünyada koronavirüsün iş kazası sayılması talebiyle açılan ilk dava niteliğini taşıyor. 

" Bizi Kim Koruyacak? "

Genel Cerrah Doktor Salih Cenap Çevli yaptığı bir paylaşımda henüz hastalığa yakalanmamıştı ve hastasından kendisine bulaşan virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Çevli, henüz hastalanmadan önceki bir paylaşımında çok büyük zorluklar yaşadıklarını dile getirirken, sağlık çalışanları için "Bizi kim koruyacak?" sorusunu yöneltmişti. 

Emsal teşkil edecek olan davayı Çevli ailesi avukatı yürütüyor. Çevli'nin hayatını kaybettiği covid-19 vakasının iş kazası olarak sayılmasını talep eden avukat, açtığı dava metninde maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu. 

Covid-19'dan Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanları Şehit Olmalı

Genel Cerrah Doktor Salih Cenap Çevli 'nin ölümünden sonra başlatılan bir diğer sosyal dayanışma ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit olması talebi doğrultusunda olmuştu. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4848372/koronavirus-is-kazasi-mi-sayilacak