Varlığı İle Güç Bulduğun Koca Bir Çınardır Baba!

Duygu Aydöner
Duygu Aydöner

Bu gün 21 Haziran 2020 Babalar günü… Her ne kadar bazı günleri tek bir güne sığdırmayı doğru bulmasam da “anne ve baba” zaafım olduğundan ve pek çok kişinin de zaafı olduğunu düşündüğümden iki kelam etmek istedim sizlerle.

Nedir sizin için baba? Biyolojik olarak babanız olan kişi mi? Sırtınızı yasladığınız dağ mı? Adını duymak istemediğiniz bir insan mı? Benim için baba; düştüğünde kaldırmayan çünkü düşmene izin vermeyen, sırtını yasladığında arkandan çekilmeyecek tek kişi olan, gücünün son damlasına kadar seni baş üstünde tutan, bakışları ile güç veren, asla yalnız hissettirmeyen koca bir çınar…

Bir aile babası olmak her yiğidin harcı olmasa da olanlar için söyleyecek birkaç sözüm var ki bunlar çoğumuzun ortak hissi. Kız çocukları için baba ilk aşkken erkek çocukları için de kahramandır. Sözlerle de anlatılmaz pek, kaleminiz ne kadar güçlü olursa olsun konu baba olunca hep biraz eksik kalır. Baba olmak için bir evlat sahibi olmanıza da gerek yoktur. Eğer babacan bir insan iseniz, zaten onlarca evladınız vardır. Babanın hayatta olması demek, bir yanının hep çocuk kalması demek. Baba demek, en zor anında sığınacağın ve senden asla karşılık beklemeyen en güvenilir insan demek. Baba demek biraz korku, çokça güven bolca sevgi demek.

Eğer bir babanız varsa ve hala hayattaysa oldukça şanslısınız. Hani bir söz var ya “babam öldüğümde büyüdüm” diye, bakın çevrenize ne kadar doğru olduğunu görürsünüz. Babasını kaybeden insan, o an büyüyen insandır. Baba, yağmurdan sonra ki güzelim toprak kokusudur kimi zaman. Baba, bazen sevgisini gösteremeyen ama en çok sevendir, her zaman.

Dediğim gibi baba olmak herkesin harcı değildir. Herkes baba olabilir ama herkes ”gerçekten” baba olamaz. Bu yüzden babanız hala hayattayken ona sarılın, o size sevgisini gösteremese bile sarılın. Çünkü bilin ki, hiç kimse babanız kadar sevmeyecek sizi. Hiç kimse onun durduğu kadar arkanızda durmayacak, hiç kimse siz ağlarken içine ağlamayacak, hiç kimsenin canı sizin saç teliniz kırılsa babanızın canı kadar yanmayacak…

Başta kendi çınar babam olmak üzere, hak eden her babanın, çocuğunun arkasında duranın, evladına bir dağ olanın, verdiği emeklerle babalığın hakkını verenin, baba olmak isteyenin, içinde her canlıya karşı baba sevgisi olanın, babalar günü kutlu olsun!

Sizler hayattayken bizler hala birer çocuğuz. İyi ki varsınız gölgesinde güven bulduğumuz çınarlarımız!

 

- OKU HABER, Duygu Aydöner tarafından kaleme alındı
https://www.okuhaber.com/makale/4850965/duygu-aydoner/varligi-ile-guc-buldugun-koca-bir-cinardir-baba