Çin Yeni Salgınlara Davetiye Çıkarıyor: Köpek Eti Festivali Başladı!

Koronavirüs etkileri tüm hızıyla devam ederken, Çin’den gelen bir haber yeni salgınların habercisi olabilir! Çin de köpek eti festivali başladı. İşte, detaylar!

Köpek Eti Festivali Başladı!

Çin’in Vuhan kentinden yola çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgının Çin de bulunan hayvan pazarları yüzünden ortaya çıktığı düşünülüyordu. Buna rağmen Çin her sene gerçekleştirdiği köpek eti festivaline başladı! Köpek eti festivali için konuyla ilgili uzmanlar yeni bir salgına yol açabileceğini duyurdular.

Binlerce Köpek Tezgahlar da Sergileniyor!

Koronanavirüs pandemi salgını nedeniyle Çin de köpekler çiftlik hayvanları yani “yenilebilir hayvanlar” listesinden çıkarılmıştı. Buna rağmen Yulin kentinde tam da bu gün “Liçi ve köpek eti” festivali başlatıldı. Bu durum yasaklanmış olmasına rağmen, tüm yasaklar çiğnenerek köpekler hunharca tezgahlar de sergileniyor.

Yeni Hastalıklara Yol Açabilir!

HSI yani Uluslararası Uygar Toplum Örgütü Hayvan Hakları Savunucusu Peter Li bu dehşet verici festivalin yeni hastalıklara ve dahi salgınlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Uyarısını büyük bir ciddiyet ile yapan Li, ortaya çıkan salgınların farklı hayvan türlerinden çıkan bakterilerin insan bağışıklık sistemini etkisi altına aldığına dikkat çekerek köpek eti festivali için de salgın oluşturabileceğini söyledi.

Köpek ve Kedi Etleri Her Yerde!

Festivali duyan tüccarlar ülkenin her yerinden Yulin kentine doğru köpek ve kedi eti satmak amacıyla yola koyuldu. Festivalin ilk günü olmasına rağmen tezgahlar ne yazık ki kedi ve köpek etleriyle doldu taştı. Hayvan Hakları Koruyucusu Peter Li, Çin’in bu konuda yeni ve yasal bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4853474/cin-yeni-salginlara-davetiye-cikariyor-kopek-eti-festivali-basladi