Erzurum'da 730 Yıl Hapis Cezası İstenen Uyuşturucu Operasyonu Davası

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı 'nda bugün sabah saatlerinde hareketli anlar yaşandı. "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulan örgüte üye olmak", "uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek" ve "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma" suçları ile yargılanmak üzere 7 sanık Başsavcılığa getirildi.

Sanıklar için toplamda bin 314 yıl hapis cezası talep edildi. Sabah saat 10:30 gibi başlayan duruşmaya katılan Cumhuriyet savcısı, sunduğu dosya içeriğinin dava kararı konusunda kaynak olarak kullanılmasını talep etti. 

"Böyle bir duruşmada sanık olduğum için utanıyorum”

Bugün sabah 10:30'da mahkemeye çıkarılan Mahmut Mısır, konuyla ilgisinin olmadığını, kendisinin suç işlemediğini ve böyle bir duruşmada sanık olarak bulunduğu için utandığını ifade etti. Ailesi ile tehdit edildiğini ifade eden Mısır, açıklamalarında şu detaylara yer verdi:

"Buradaki insanlar buz dağının görünen tarafı, bunların arkasında eminim başkaları var. Her yerde takır takır adam öldürülüyor. Korktuğumuz için ses çıkartmadık. Buradaki gümrükçüler de benim gibi suçsuz. Ben böyle bir duruşmada sanık olduğum için utanıyorum” 

“Kurban seçildim”

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilen 7 sanıktan biri olan Saruhan Özçelik, kurban seçildiğini öne sürdü:

“Benim başıma gelenler birçok dizi ve filme konu olmuştur. Kullanıldım, kurban seçildim” 

“F-16’dan korkmayan adamlar benden korkuyormuş, şaka gibi”

Yine 7 sanıktan uyuşturucu baronu olduğu ileri sürülen Mehmet Zeki Fidan, iftiraya kurban gittiğini belirtti. Dosyada yer alan mesajlaşmalarda kendisinin işin başındaki kişi olduğunun göründüğünü fakat kendisinin bu mesajlaşmaların sahibi olmadığını ifade etti. 

Mahmut Mısır'ın ifadesini yalanladı:

"Mahmut Mısır diyor ki 'Beni tehdit etti.' Ben bir anda onun idaresi altına girdim diyor. Aynı ifadesinde yine diyor ki, 'Ben 15 Temmuz hain darbe girişiminde tankların üzerine yürüyüp, F-16’ların bombalarının altında kalarak gazi oldum.' F-16’dan korkmayan adamlar benden korkuyormuş. Bu nasıl bir iş anlamadım” şeklinde konuştu.

İçlerinde Ali Yıldırım, Hacı Karahan, Erdal Ergi ve Ahmet Özdemir isimlerinin yer aldığı 4 sanık da savunmalarını yaparken, iddiaları reddettiler. 

730 Yıl Hapis Cezası İstendi

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nda mahkemeye çıkarılan 7 kişi için karar alındı:

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4918158/erzurumda-730-yil-hapis-cezasi-istenen-uyusturucu-operasyonu-davasi