Elektrik ve Doğalgaz Faturaları Pandemi Nedeniyle Ertelenecek mi?

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneğinin (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen yaptığı yazılı açıklama ile Resmi Gazete’de yayınlanan,

"Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedellerinin Tahakkuk veya Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmelik"

konusunda kamuoyunda yanlış bir algı oluşabileceğini bildirdi. Yönetmelikle ilgili açıklama yapan Serhat Çeçen,

"Fatura erteleme ve tahsil edilemeyen bedellere ilişkin finansman maliyeti uygulaması, afet durumunda genel hayata etkili olacak şekilde zarar gören ve oturulamaz hale gelen yerlerde geçerli olacak. Yönetmelikte görüleceği üzere afetten doğacak zararın doğrudan binaları, tesisleri ve altyapıları etkilemesi gerekmektedir. Bundan dolayı salgın hastalık halinin ilgili yönetmelik ve kanun kapsamında belirtilen afet hallerinden sayılamayacağı belirtilmiştir. Bu durum ülkemizin ve tüm dünyanın içinde bulunduğu Kovid-19 sürecini kapsamamaktadır."

diye belirtti. Adı geçen yönetmeliğin 1. maddesinde yer alan afetlerin net bir şekilde açıklandığı hatırlatan Çeçen, ertelemenin hayata geçirilebilmesi için doğal afetlerin ( yangın, deprem, su baskını vb. ) söz konusu olmasının gerekliliğinden bahsetti. Serhat Çeçen, fiziksel yapılara hasar verici özelliklere sahip olan meteorolojik, jeolojik ve ayrıca toprak altı faaliyetlerden kaynaklı afet türlerinin de bu kapsamda olduğunu vurguladı. Sözlerine,

"Oysa salgın hastalık fiziksel yapılara değil halk sağlığına zarar veren bir mücbir sebep halidir."

diyerek devam etti.

Çeçen: ‘1 Temmuz’dan Sonra Normal Süreç İşleyecek’ Dedi!

Çeçen yaptığı açıklamada,

"1 Temmuz’dan itibaren normalleşme sürecine geçilerek, mevzuatta yer alan ve geçici olarak durdurulan düzenlemelerin uygulamasına kalınan yerden devam edilecek. Bu sebeple tüketicilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına tüketime ilişkin bildirimlerini takip etmeleri son derece önemli. Elektrik dağıtım sektörü olarak, Kovid-19 döneminde planlı kesintileri askıya alarak, vatandaşın temel ihtiyacı olan elektrik hizmetine ulaşması için var gücümüzle çalıştık. Normalleşme süreciyle, kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti için yatırımlarımız kaldığı yerden devam edecek. Kovid-19 salgınının hayatımızı etkilediği süreçte, hayati önem taşıyan sektörümüz tüm önlemlerini alarak 7/24 çalışma esasına dayanarak hizmet verdi. Bu süreçte sağlık kuruluşlarımıza öncelik vererek elektrik ihtiyaçlarının olası arızalardan etkilenmeksizin ivedilikle karşılanması için çalışma arkadaşlarımızla birlikte emek verdik. Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın kaliteli ve kesintisiz elektrik erişimi için özellikle şebekelerimizi yenileyerek hizmet kalitemizi daha da yukarı taşıyacağız."

diyerek sözlerine son verdi.

- OKU HABER, Yerel Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4925868/elektrik-ve-dogalgaz-faturalari-pandemi-nedeniyle-ertelenecek-mi