Usta Sanatçı Eğitmen ve Yönetmen Ayhan Tanrıver Vefat Etti!

Kocaeli Değirmendere’de yaşamını sürdüren tiyatro sanatçısı, eğitmen ve yönetmen Ayhan Tanrıver 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat eden sinema ve tiyatro sanatçısı Tanrıver, Köseköy İstasyon Mezarlığı’na defnedildi. Ayhan Tanrıver, iki ay öncede eşini kaybetmişti.

Ayhan Tanrıver Kimdir?

7 Mar 1935’de İstanbul’da dünyaya gelen Tanrıver, halk evlerinde tiyatro eğitimi almıştır. İlk önemli oyunculuk deneyimini 1953 yılında Eyüp Kültür Derneği’nde yapmıştır. Paydos adlı bu oyundan sonra 1954 yılında Gölcük Fabrikalar Tiyatrosu’nun kuruluşunda yer almıştır. Ayrıca bu tiyatronun yöneticiliğini 1963 yılına kadar sürdürmüştür.

1964’te Ankara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tiyatrosu’nu kurmak üzere görevlendirilmiştir ve bu tiyatroda da 1964 – 1971 yılları arasında yöneticilik görevini üstlenmiştir. 1967’de Ankara Deniz Kuvvetleri Tiyatro’sunda Gogol’un Müfettiş oyununu sahneye koymuş ve ODTÜ Tiyatro Şenliği’nde Türkiye üçüncülüğünü almıştır. TV oyunlarında seslendirme çalışmalarında da görev almıştır. Ayrıca İzmir ve Mersin’de de tiyatrolar kurmuştur. Diksiyon ve drama kurslarında da eğitmenlik yağmıştır.

- OKU HABER, Yerel Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4927027/usta-sanatci-egitmen-ve-yonetmen-ayhan-tanriver-vefat-etti