Milyonlarca Emekliye Bayram Müjdesi Emekliler Çifte Bayram Sevinci Yaşayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilerin bayram ikramiyelerini ve zamlı temmuz ayı maaşlarını 27-30 Temmuz tarihlerinde yatıracak. Bu müjdeli haber Türkiye’deki milyonlarca emekliyi sevindirdi. Zamlar sonrası emekli maaşlarında 90 TL – 320 TL arasında artış bekleniyor.

2020 kurban bayramı, koronavirüs altında 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında yaşanacak. Milyonlarca kişi bu büyük sıkıntılar arasında bayram geçirecek. SGK’dan bu sıkıntıları kısmen olsan unutturacak hazırlıklar yapılıyor. Yapılan hazırlıklar kapsamında emekliler bayrama hem zamlı maaş alarak hem de kurban ikramiyelerini alarak girecekler. Ayrıca Temmuz ayı işsizlik ödemeleri ve kısa çalışma ödemeleri 29 Haziran’dan itibaren hesaplara yatırılmaya başlayacak.

Bayram Öncesi İkramiyelerin Yatırılması Hedefleniyor

Emeklilerin yaşam kalitesini yükseltmek için çeşitli tedbirler alınıyor. Bu kapsamda temmuz ayı maaşları zamlı yatırılacak. Ayrıca emeklilerin kurban kesebilmesi için de bayram ikramiyeleri bayram öncesinde yatırılmaya çalışılacak.

2020 yılı içerisinde de 13 milyon emekli promosyon ödemesi almıştı. Bu kapsamda toplam 9 milyar lira promosyon ödemesi yapıldı. Ayrıca Mayıs ayı içerisinde Ramazan’da ödenmesi planlanan ikramiyeler erken ödeme ile Nisan ayında ödenmişti.

Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şu günlerde de Kurban Bayramı ikramiyelerinin de erken yatırılması için çalışmalarını sürdürüyor. 2020 kurban arefesi 30 Temmuz perşembeye günü denk geliyor. Bakanlık bugünden önce kurban bayramı ikramiyelerini emeklilerin hesabına yatıracak.

Alınan bilgilere göre 27 Temmuz-30 Temmuz tarihleri arasında tüm ikramiyelerin yatırılması hedefleniyor. Kesin tarih için henüz SGK tarafından bir açıklama yapılmadı. Ödeme günleri kesinleştiğinde SGK sitesinden duyuru yapılacaktır. Ayrıca bu tarihlere kadar emekli olacak kişiler de ikramiyelerden faydalanabilecek.

Kurban Bayramı İkramiyesi Kimlere Verilecek?

Bayram ikramiyesinden kimlerin yararlanabileceği de büyük merak konusu. Bu konuya ilişkin olarak verilen bilgiler şu yönde;

İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödemeleri Erken Tarihte Ödenecek

Temmuz ayı içerisinde ödenmesi beklenen işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri de erken tarihe çekildi. Verilen bilgilere göre işsizlik ve çalışma ödemeleri 29 Haziran’dan itibaren ödenmeye başlayacak. ‘9 Haziran- 3 Temmuz tarihleri arasında da tüm ödemeler hesaplara yatırılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

“ Kovid-19 tedbirleri kapsamında 5 Temmuz’da yapılması gereken haziran ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik. Ödemeleri, 29 Haziran’dan itibaren kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.”

Dedi.

Banka bilgileri bulunmayan kişiler ise PTT şubelerinden, kimlik bilgilerini göstererek ödemeleri alabilecekler. Verilen bilgilere göre kimlik numaralarını son hanesine göre şu tarihlerde ödeme yapılacak;

Emekli Maaşları Ne Kadar Zamlanacak?

Her yıl olduğu gibi bu sene de emekliler Temmuz ayı maaşlarını zamlı olarak alacaklar. Maaşların zam oranları son 6 ayın enflasyon rakamlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankası haziran ayı TÜFE tahminine göre enflasyon oranını yüzde 5,09 olarak tahmin ediyor.

Ek ödemeler ise maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Enflasyon oranında maaşlar da artacaktır. Bu nedenle yeni maaş üzerinden ödenecek olan yüzde 4 oranındaki ek ödeme de artacak.

Ek ödemelerin hesaplanarak maaşlara eklenmesinin ardından en düşük esnaf emekli maaşı 1,784 liradan 1,874 liraya çıkacak. 2000 yılından önce emekli olan SGK emekli maaşları da artış gösterecek. Yapılacak ek ödemeler sonrası en düşük SGK emeklisi maaşı 2,219 lira olacak. En yüksek emekli maaşı ödemesi ise 6,590 lira olacak. Yapılacak artışlar sonrasında emekli maaşlarında 90 TL ile 320 TL arasında değişim olacak.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4930173/milyonlarca-emekliye-bayram-mujdesi-emekliler-cifte-bayram-sevinci-yasayacak