Dolu ve Fırtına Sebze Meyvede Fiyatları Patlattı!

Geçtiğimiz hafta içerisinde Eskişehir’de yağan dolu ve sağanak yağış nedeniyle tarım arazilerinin büyük bölümü zarar gördü. Yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle bölgedeki zararın 300 bin dönüme yakın olduğu tahminler arasında bulunuyor. Bu konu üzerine Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan çiftçilerin tarlaya gidemediklerini belirtti. Buluşan yaptığı konuşmada,

"Eskişehir genelinde yağışlardan dolayı yaklaşık 300 bin alan zarar gördü. Tepebaşı, Odunpazarı ve Alpu ilçelerimizde domates, biber, kiraz, arpa, buğday, mısır ve pancar gibi ürünler zarar gördü. Çiftçinin son durumu içler acısı. Tarlalar suyla kaplı, günlerdir tarlaya adım atan çiftçi yok. Çamurdan dolayı tarlayı süremez haldeyiz. Çiftçi tarlasındaki çamurdan kurtulmak ve yeniden üretim yapmak için yardım bekliyor. Devletimizden yeniden ekim yapmak için tohum, fide, ilaç, gübre ve mazot gibi zirai girdileri yeniden karşılaması için destek istiyor"

dedi.

Sebze Fiyatları Yüzde Yüz Artırıldı!

Sebze fiyatlarının yüksek oranda artırıldığını belirten Buluşan,

"Dolu yağışından dolayı aracılar tarafından özellikle günlük tüketilen sebzelerde fiyatlar yüzde 100 artırıldı. Tepebaşı bölgemiz bir sebze ambarıydı. Günde 30 bin kasa sebze çıkan bölgemizde şu an 4 gündür 10 bin kasa sebze çıkmıyor. Bu da fiyatlara yüzde 100 yansıyor. Ancak kazanan çiftçi değil aradakiler. Böyle olunca da halk pahalı yiyor. Eskişehir'de bir tane kıvırcık marul yok. 1 lira olan marul 3 lira oldu. Taze soğan gibi birçok ürünün fiyatı bir anda yükseldi"

sözlerine yer verdi.

- OKU HABER, Yerel Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4930691/dolu-ve-firtina-sebze-meyvede-fiyatlari-patlatti